26/11/2023
Mikrokosmos 17 7 5 15 - 44 -
Los Abeles Fakers 13 10 6 17 - 46 -

Και στο τέλος κερδίζουν οι Fakers !

Παρότι τα βρήκαν σκούρα απέναντι στον σκληροτράχηλο Mikrokosmo Athens, οι Los Abeles Fakers παρέμειναν αήττητοι για μια ακόμη αγωνιστική εβδομάδα, επικρατώντας στις λεπτομέρειες με 44-46 και με τους Φωτεινό και Τσανζαλή να είναι καθοριστικοί στο φινάλε.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Mikrokosmos που μπήκε σε θέση οδηγού με καλάθια των Περράκη (6π.), Φραγκογιάννη (5π.), Κουγιώτα (4π.) και Ευσταθόπουλου (2π.). Οι Fakers παρότι προβλημάτισαν αμυντικά, είχαν τον Μαυρακάκη να τους κρατήσει επιθετικά με 8 πόντους στα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Fakers προστάτεψαν αποτελεσματικά το καλάθι τους, όμως συνέχισαν να δυσκολεύονται απέναντι στην άμυνα ζώνης του Μικρόκοσμου. Έτσι με ένα επιμέρους 7-10 οι δύο ομάδες παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής, οδεύοντας προς τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 24-23.

Μετά την ανάπαυλα οι άμυνες συνέχισαν να πρωταγωνιστούν, με τις δύο ομάδες να αντιμετωπίζουν μπλακ άουτ επιθετικά. Γκούμας (3π.) και Λιάμπης (2π.) από την μία, Μαυρακάκης (3π.) και Καραμούστος (2π.) από την άλλη τράβηξαν το κουπί της επίθεσης για Mikrokosmo και Fakers αντίστοιχα με τις δύο ομάδες να φτάνουν στην κρίσιμη τελευταία περίοδο ισόπαλες. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 29-29.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μας χάρισαν φοβερό θέαμα με άφθονο σασπένς και πολύ μεγάλα σουτ. Ο Mikrokosmos έφτασε πολύ κοντά στη νίκη - έκπληξη, βρίσκοντας λύσεις από τους Γκούμα (6π.), Ευσταθόπουλο (4π.) και Μανίκα (2π.). Η εμπειρία, όμως, και ο χαρακτήρας νικητή που έχουν χτίσει οι Αμπελοκηπιώτες τούς έβγαλε από τη δύσκολη θέση. Με μακρινά σουτ την πιο κατάλληλη στιγμή από τους Φωτεινό (7π.) και Τσαντζαλή (6π.) οι Πράσινοι απέδρασαν και πάλι με ροζ φύλλο από τον Κολωνό, σε ένα ματς που φλέρταραν περισσότερο από ποτέ με την πρώτη τους ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, ο Mikrokosmos Athens είχε 12/47 δίποντα, 4/16 τρίποντα και 8/12 βολές. Μάζεψε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 13 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 5 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Los Abeles Fakers είχαν 7/32 δίποντα, 7/35 τρίποντα και 11/21 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Κωνσταντίνου με 7 πόντους, έχοντας 1/5 δίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λευτέρης Περράκης με 9 πόντους, έχοντας 3/10 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 5 μπλοκ και 4 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Mikrokosmos Athens (Φραγκογιάννης) : Γκούμας 11 (1), Ευσταθόπουλος 6 (1), Κουγιώτας 6, Λιάμπης 3, Μανίκας 2, Περράκης 9 (1), Φραγκογιάννης 5 (1), Φρυσάλης 2.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης) : Γρηγοράκης, Καραμούστος 2, Κωνσταντίνου 7, Λουκαίτης 3, Μαυρακάκης 15 (2), Ριζάδης, Τσαντζαλής 6 (2), Φωτεινός 13 (3).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.