08/10/2023
Winston Wizards 9 18 8 22 - 56 -
Κούροι Κέας 14 9 16 14 - 53 -

Και στο τέλος κερδίζουν οι Winston Wizards!

Την τρίτη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Development 2 κατάφεραν να κάνουν οι Winston Wizards, επικρατώντας με 56-53 απέναντι στους Κούρους Κέας, σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι που τα είχε όλα. Οι Κούροι Κέας παρόλο που ήταν μόνο πέντε παίχτες στο συγκεκριμένο παιχνίδι, το πάλεψαν μέχρι τέλους.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, μπαίνοντας με όρεξη στο παρκέ, εκμεταλλευόμενοι τον Σπηλιόπουλο ο οποίος βρισκόταν σε  τρομερή μέρα. Νωθρό ξεκίνημα για τους Winston που σημείωσαν μόνο 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, με το τρίποντο του Φράγκου (3π) να ξεχωρίζει.

Ανέβασαν το ρυθμό τους οι γηπεδούχοι στην δεύτερη περίοδο, έκαναν πιο επιθετική την άμυνα τους και κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι χάρις τον Νταή που σημείωσε 8 πόντους με δύο τρίποντα και τον Αποστολόπουλο ο οποίος σκόραρε 4 πόντους. Εκμεταλλευόμενοι την καλή τους άμυνα οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο τέλος τους ημιχρόνου με 27-23.

Μία σου και μία μου ήταν η φάση στο ΓΣΠ, καθώς οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν και πάλι επιθετικά με τον εκπληκτικό Σπηλιόπουλο να σημειώνει 6 ποντους κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια, έχοντας αυτή τη φορά και συμπαράστατη τον Βουτηρά με 4 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε μαζί μέχρι το τέλος και όποια κατάφερνε να ξεφύγει λίγο, θα ήταν αυτή που θα έπαιρνε το παιχνίδι. Η εκπληκτική εμφάνιση του Σπηλιόπουλου (6π) και στην τέταρτη περίοδο δεν ήταν αρκετή για του φιλοξενούμενους, οι οποίοι είδαν τον Γιαπούλη να ευστοχεί σε ένα φοβερό πεταχτάρι, δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα και να δίνει την νίκη στην ομάδα του με 56-53.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τοσουνίδης με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σπηλιόπουλος με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη.

Οι Winston Wizards είχαν 5/7 βολές, 15/42 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 7 λάθη. Από την άλλη οι Κούροι Κέας είχαν 9/11 βολές, 19/45 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 10 λάθη.

Winston Wizards (Νταής): Αποστολόπουλος 16 (1), Γιαπούλης 6, Καλλίδης 3 (1), Καπετάνος 9 (1), Νταής 13 (3), Τοσουνίδης 6, Τσίκης, Φράγκος 3 (1).

Κούροι Κέας (Σπηλιόπουλος): Gledis 2, Βουτηράς 14 (1), Μπεθάνης 5 (1), Παούρης 9, Σπηλιόπουλος 23 (10ρ.).

Τι μας άρεσε: Το φοβερό φινάλε του αγώνα!