05/11/2023
Run & Gun B.C 22 10 17 12 - 61 -
Drunk Team 18 14 19 9 - 60 -

Και στο τέλος μιλάει ο Μπέλος!

Μεσημεράκι νωρίς Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, σε ένα πραγματικό ντέρμπι με τρομερή και αμφίρροπη εξέλιξη σε όλη τη διάρκεια του ματς, η Drunk Team ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει μία πολύ μεγάλη νίκη, αλλά ο Χρήστος Μπέλλος με παλικαρίσιο καλάθι στα 3 δευτερόλεπτα, έδωσε την πολύτιμη νίκη στους Run and Gun με 61 – 60.

Οι Run and Gun μπήκαν ορεξάτοι στο παρκέ, κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με τριάδα φωτιά στην επίθεση τους Μποτώνη(11), Νούκε(6) και Δημητρόπουλο(5), ξέφυγαν 18 – 4. Μετά τα μισά η Drunk Team ισορρόπησε το ματς, πήρε τη μάχη των ριμπάουντ και με μπροστάρη τον Μήτσικα με 4 πόντους και τους Γκορόγια-Σταυρόπουλο να βάζουν από 3, πλησίασαν σε 22 – 18.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν και πάλι καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και με παίκτη ορχήστρα τον Μποτώνη με 8 συνεχόμενους πόντους, ανέβασαν τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό. Στη συνέχεια η Drunk Tema έβγαλε και πάλι αντίδραση, έκλεισε τους ανοιχτούς διαδρόμους στην άμυνα και με ηγετικό τον Παναγιώτη Σταυρόπουλο με 7 πόντους, έφεραν το ματς στα ίσια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(32-32).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν από εκεί που σταμάτησαν στο τρίτο δεκάλεπτο, επέβαλαν απόλυτα τον ρυθμό τους και με το δίδυμο Παούρη με 8 και Γκορόγια με 4 πόντους αντίστοιχα να κουβαλούν την επίθεση, ξέφυγαν 36 – 44. Σε εκείνο το σημείο το σύνολο του Θεοχαρίδη αφυπνίστηκε, ανέβασε την ένταση στην άμυνα, προσπέρασε με 4 του Δημητρόπουλου και τρίποντα από Νούκε-Παντελάκη, για να έρθει και πάλι ο Παούρης με τρίποντο στην εκπνοή να γράψει το 49-51!

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι γηπεδούχοι με 5 πόντους του Μποτώνη προσπέρασαν 54 – 53, για να απαντήσουν άμεσα οι φιλοξενούμενοι με Μήτσικα, Παούρη και τρίποντο του Σταυρόπουλου, γράφοντας το 54-60. Όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν έτοιμοι να πάρουν ένα τεράστιο δίποντο, αλλά οι Run and Gun με τρίποντο του Δημητρόπουλου και παλικαρίσιο καλάθι του Μπέλλου μετά από επιθετικό ριμπάουντ, δραπέτευσαν με 61 – 60 κι επέστρεψαν μετά από μία αγωνιστική στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Betsson MVP  αναδείχτηκε ο Νίκος Δημητρόπουλος 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Παούρης με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Run and Gun είχαν 20 / 44 δίποντα ακόμα 5/27 τρίποντα, 6/11 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Η Drunk Team είχε 22/45 τρίποντα, 4/19 τρίποντα, 4/13 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Run and Gun(Θεοχαρίδης):Αρχοντόπουλος, Βελετζέλος, Γεωργακίου 2, Δημητρόπουλος 18(9ρ.), Καστρινός, Κουρτέσης (8 ρ.), Μπέλλος 4, Μποτώνης 25, Νούκε 9(7ρ.), Παντελάκης 3.

Drunk Team(Σταυρόπουλος):Ζενέλι 1(7ρ.), Γκορόγιας 11, Μήτσικας 18, Παούρης 21(10ρ.), Παπαπαναγιώτου 6, Σταυρόπουλος 11(8ρ.).

Τι μας άρεσε:

Η αντίδραση της Drunk Team μετά από το - 14 που έμεινε πίσω και ο χαρακτήρας νικητή που έχουν χτίσει οι Run and Gun!