08/04/2023
Most Wanted 18 15 15 18 - 66 -
Fioretsina Salonica 19 11 6 21 - 57 -

Και στο τέλος νικάει η… Αθήνα!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γιώργος Στεφανόπουλος» πραγματοποιήθηκε ένας πολύ όμορφος φιλικός αγώνας ανάμεσα σε Most Wanted και τους αήττητους θεσσαλονικιούς της Fioretsina Salonica. Φυσικά ο αγώνας είχε σημασία μόνο ως προς το να ευχαριστηθούν οι δύο ομάδες το παιχνίδι και να φιλοξενήσουμε ως διοργάνωση μια ομάδα από τη «συμπρωτεύουσα». Άσχετα αν στο τέλος κέρδισε η Αθήνα… Που δεν δείχνουμε προτίμηση. Αλλά σε κάθε περίπτωση… πως σας φάνηκε;

Στα του αγώνος οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με πρόθεση να παίξουν όμορφο μπάσκετ. Ο ενθουσιασμός των φιλοξενούμενων τους έδωσε ένα αβαντάζ και στα πρώτα λεπτά φάνταζαν ασταμάτητοι. Ωστόσο, οι Most Wanted ισορρόπησαν το παιχνίδι αν και βρέθηκαν να χάνουν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Καραμασιώτης και Παπαδόπουλος πήραν μπρος για τους Most Wanted και το παιχνίδι έμοιαζε πλέον απόλυτα ισορροπημένο. Ο… έτερος Παπαδόπουλος έδινε μεγάλες λύσεις για τη Fioretsina και το ημίχρονο έληξε πολύ κοντά στο σκορ με 33-30 υπέρ των Most Wanted.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια άλλη ιστορία, αφού οι Most Wanted «έσφιξαν» την άμυνα τους και έδωσαν μια διαφορετική διάσταση στον αγώνα. Ο Αναγνώστης ξύπνησε, οι υπόλοιποι βοήθησαν αισθητά και από την άλλη η Fioretsina δεν είχε λύσεις και… «έσπασε» τα καλάθια. Το 48-36 ήταν μια φυσική εξέλιξη με βάση την εικόνα των δύο ομάδων στη συγκεκριμένη περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, η Fioretsina μπήκε με διαφορετική διάθεση και θέλησε να υπερασπιστεί τη φήμη της παίζοντας με ενέργεια και με πίστη για την ανατροπή. Κάπου εκεί μίλησε για τους Most Wanted ο Γιώργος Παπαδόπουλος, ο οποίος τελείωσε το ματς με 26 πόντους και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, αφού το ματς πλέον ήταν αδύνατον να γυρίσει. Το τελικό 66-57 τιμά και τις δύο ομάδες σε ένα αρκετά όμορφο ματς.

Betsson MVP της αναμέτρησης δε θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Γιώργο Παπαδόπουλο, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Most Wanted είχαν 15/37 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 18/20 βολές, 47 ριμπάουντ και 8 ασίστ για 17 λάθη. Η Fioretsina Salonica είχε 17/34 δίποντα, 6/34 τρίποντα, 5/15 βολές, 37 ριμπάουντ και 15 ασίστ για 13 λάθη.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Αναγνώστης 11 (1), Καραμασιώτης 15 (3), Κουσάκης 2, Λαγωνικάκος 6 (2), Μήτσης 2, Μπλιθικιώτης 2, Νικολαόυ, Ντάνασης, Παπαδόπουλος 26, Σάββας 3

Fioretsina Salonica (Χατζηλιάδης): Γαλής 6 (2), Θεοδοσίου, Παπαβασιλείου 16 (2), Παπαδόπουλος 11 (1), Ταξιλταρίδης 11 (1), Χαριτίδης, Χατζηλιάδης 13

Τι μας άρεσε: Το γιορτινό κλίμα που επικρατούσε καθ’ όλη τη διάρκεια που βρεθήκαμε στο γήπεδο.