01/11/2019
Komic Mastoras BC 9 13 16 12 7 57 -
Singular Logic 5 17 13 15 4 54 -

Και στο τέλος νικάει ο Komic Mastoras!

Το βραδάκι της Πέμπτης 31, Οκτωβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα ήρθαν αντιμέτωποι ο Komic Mastoras με την Space Hellas2 , σε ένα ματς που η μία ομάδα το έδινε στην άλλη και στο τέλος επικράτησαν οι γηπεδούχοι στην παράταση με 57 – 54.

Ο Δευτεραίος με τρίποντο άνοιξε το σκορ για την Space , αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν γρήγορα τα πατήματα τους και με Διαλελή, Ευσταθόπουλο και Αθάνο(4) πέρασαν μπροστά , μέχρι να μειώσει σε 9-5 ο Παπαευαγγέλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορες λύσεις με Μαρίνο και Παπαευαγγέλου, όμως ο Komic με 5 συνεχόμενους πόντους του Σερεβέτα, δύο βολές του Γεράκη και καλάθι του Πλατσατούρα έφτασαν σε double score (18 – 9). Στην συνέχεια η ομάδα του Καπόπουλου μείωσε με γκολ φάουλ του Κουφογεώργου και δίποντο του Παπαευαγγέλου , αλλά οι γηπεδούχοι με βολή του Διαλελή και τρίποντο του Ευσταθόπουλου ανέβασαν πάλι την διαφορά στους 8(22 – 14). Το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ανήκε ολοκληρωτικά στην Space Hellas 2 που με Αλεβίζο, Δευτεραίο(4) και τρίποντο του Αράπογλου έφερε το ματς στα ίσια 22 – 22.

Το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Στάμου να παίζει καλύτερα και με Διαλελή, Νικόλα, Παναγόπουλο και Ευσταθόπουλο προηγήθηκε 31 – 27 της Space που έβρισκε λύσεις με Μπόσκο και Παπαευαγγέλου(4). Ο Νικόλας είχε πάρει το όπλο του και με 6 δικούς του πόντους και βολή του Ευσταθόπουλου είχαν μπροστά τον Komic , αλλά και πάλι η Space με Κουφογεώργο, Δευτεραίο και Παπαευαγγέλου(4) έμενε κοντά στο σκορ(38-35).

Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Μαρίνος έφερε σε απόσταση αναπνοής τους φιλοξενούμενους, αλλά οι γηπεδούχοι με 4 πόντους του Διαλελή και βολή του Γεράκη έγραψαν το 43 – 37. Στην συνέχεια η Space με Δευτεραίο, Μαρίνο, Παπαευαγγέλου και Κουφογεώργο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα μετά από πάρα πολύ ώρα , όμως ο Komic έφερε και πάλι το ματς στα μέτρα του με Παναγόπουλο, Γεράκη και Διαλελή( 49 – 46).Το παιχνίδι στο 1 λεπτό που απέμενε για την λήξη του είχε γκρανγκινιολικό φινάλε.Για αρχή ο Κουφογεώργος με δίποντο μείωσε σε 49-48.Στην συνέχεια ο Komic κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ.Ο Νικόλας έβαλε μία βολή στα 8 δευτερόλεπτα κάνοντας το 50 – 48 αλλά στην επαναφορά ο Παπαευαγγέλου έκλεψε την μπάλα και με καλάθι στον αιφνιδιασμό ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση παρότι η Space Hellas με δύο καλάθια του Παπαευαγγέλου προηγήθηκε 51 – 54 , κατάφερε ο Komic να το γυρίσει και με 4 πόντους του Παναγόπουλου και δύο βολές του Διαλελή να διαμορφώσει το υπέρ του τελικό 57 – 54.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αντρέας Σερεβέτας με 5 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Παπαευαγγέλου με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα και 2 τάπες.

Συνολικά ο Komic είχε 16 – 47 δίποντα, 3– 13 τρίποντα, 16 – 29 βολές, κατέβασε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη. Η Space είχε 21 – 56 δίποντα, 2 – 10 τρίποντα, 6 – 18 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασιστ, έκλεψε 14 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Komic Mastoras( Στάμου): Σπυράτος , Αυγερινός (3ασ.), Νικόλας 9, Ευσταθόπουλος 10, Παναγόπουλος 8 (8ρ.), Αθάνος 4 (7ρ.), Πλατσατούρας 2, Νάκας, Γεράκης 5, Διαλελής 14, Σερεβέτας 5 (12ρ).

Space Hellas (Καπόπουλος): Αράπογλου 3, Μπόσκος 2, Κουφογεώργος 9(3κλ.), Παπαευαγγέλου 22 (7ρ.), Χατζησάββας, Μαρίνος 6, Καρζής , Αλεβίζος 2 (3κλ.), Δευτεραίος 10 (12ρ.).

Τι μας άρεσε: Η διακύμανση του σκορ και το συγκλονιστικό τέλος του αγώνα.