09/06/2022
Basket Maniacs 9 11 13 20 - 53 -
Transporters 12 13 14 10 - 49 -

Και στο τέλος νικάνε οι Basket Maniacs!

Στο Basketaki Arena για τη Summer Development 2 League  , οι Basket Maniacs πραγματοποίησαν τη πέμπτη συνεχόμενη νίκη , καθώς έκαψαν την αντίσταση των Transporters με σκορ 53-49 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον David Nergin  , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε  στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 35 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου  οι φιλοξενούμενοι με τους Μαργαρίτη και Πιπέρο να ηγούνται των προσπαθειών τους πήραν τα ηνία στο σκορ , 4-10 , με τους γηπεδούχους να αντιδρούν , αφού με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ  5-2 έκλεισαν τη περίοδο στο μείον τρία , 9-12  . Ο Nergin πέτυχε 5 πόντους , ενώ 8 είχε ο Μαργαρίτης .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Transporters αύξησαν την απόσταση που τους χώριζε έναντι των αντιπάλων τους στους εννέα πόντους , 11-20 , οι Maniacs μείωσαν στους έξι , 17-23 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος τους πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 20-25 υπέρ της παρέας του Μαργαρίτη   . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Nergin με 8 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη οι Πιπέρoς και Χρήστος Γκέος είχαν από 3  .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τον Nergin να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό του Basketaki Arena έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία , 28-28 και 30-30 , για να έρθει η αντίδραση των Transporters , αφού με ένα υπέρ τους 3-9 έκλεισαν τη προτελευταία στροφή του αγώνα έχοντας προβάδισμα έξι πόντων  , 33-39    . Ο Nergin  πέτυχε 9 πόντους , ενώ 6 είχε ο Μαργαρίτης .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση , 45-43 , οι Transporters επανέκτησαν το προβάδισμα , 45-46 , ο Nergin με πέντε αναπάντητους πόντους βοήθησε την ομάδα να βρεθεί εκ νέου σε θέση οδηγού , 50-45  , με τον ήχο  από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη πέμπτη συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση με σκορ 53-49   .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο David Nergin με 35 πόντους , 11 ριμπάουντ , 3 κλεψίματα   και 1 ασίστ   , ενώ για τους ηττημένους ο Γιώργος Μαργαρίτης  είχε 19 πόντους , 6 ριμπάουντ , 3 ασίστ , 4 κλεψίματα και 3 κοψίματα  .

Οι Basket Maniacs είχαν 10/54 δίποντα , 7/25 τρίποντα  , 12/29 βολές ,  56 ριμπάουντ , 7 ασίστ , 9 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 22 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/45 δίποντα , 2/20 τρίποντα , 13/21 βολές ,  40 ριμπάουντ , 9 ασίστ ,  18 κλεψίματα , 3 κοψίματα  και 12 λάθη .

Basket Maniacs(Στασινόπουλος): Nergin 35 , Αναγνώστου 2 , Δημητριάδης 3 , Νούκας 2 , Σασσάς 4 , Στασινόπουλος , Στενάκης , Τσαλουδάκης 3    .

Transporters(Στασινόπουλος) : Θοδωρής Γκέος 5 , Χρήστος Γκέος 14 , Μαργαρίτης 19 , Μαυρίδης 6 , Πιπέρος , Σιώτας , Χούλης .

Τι μας άρεσε :  Το επιθετικό κρεσέντο του David Nergin !