05/11/2023
Basket Maniacs 11 12 16 8 - 47 -
Iron Maidan 15 23 13 6 - 57 -

Και στο τέλος νικούν οι Iron Maidan!

Οι Iron Maidan έχοντας τον έλεγχο καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, νίκησαν τους Basket Maniacs και έφτασαν τις 4 νίκες, σκαρφαλώνοντας έτσι ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα του τετάρτου ομίλου της Development.

Σε ρηχά νερά κινήθηκαν και οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Αρβανιτίδη με έξι να οδηγεί τους Maniacs και το Κόντη να απαντάει από την άλλη με έξι δικούς του. Ο Παληγιάννης με ένα διποντάκι και ένα καλάθι και φάουλ έδωσε προβάδισμα στους Μaniacs, οι οποίοι τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 11-15.

Οι Iron Maidan ήταν ανώτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με έξι πόντους του A. Μακρή, έξι του Κοντή και πέντε του Λιμνίδη πήραν προβάδισμα στο σκορ, 23-38. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν να βρουν εύκολα καλάθια και παρά την προσπάθεια του Καλαμιώτη (7π), έκλεισαν το πρώτο μέρος όντας πίσω με 15 πόντους διαφορά!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι Maniacs έτρεξαν ένα 7-2 σερί με σκόρερ τον Καλαμιώτη (3π), τον Αρβανιτίδη (3π) και τον Στενάκη (3π), για να έρθουν και να απαντήσουν ο Κόντης (5π) και Μ. Μακρής (3π) για τους Maniacs. Οι γηπεδούχοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια, όμως το σκορ με το οποίο έληξε το τρίτο δεκάλεπτο ήταν 39-51.

Κλειστό ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο ρόλο. Ο Αρβανιτίδης σκόραρε από τα 6,75 για τον Maniacs, οι οποίοι όμως δεχόμενοι δύο πόντους από τον Θ. Μαλτέζο και τον Θ. Μακρή δεν κατάφεραν να μειώσουν αισθητά. Οι Maidan τελικά, παίζοντας καλή άμυνα έφτασαν στο τέταρτο ροζ με 47-57.

Betsson MVP για τους Iron Maidan αναδείχτηκε o Αλέξανδρος Κόντης με 17 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Μπακόλας με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Basket Maniacs (Δημητριάδης): Καλαμιώτης 12 (12ριμπ), Στενακης 5, Στασινόπουλος 2, Μπακόλας 8, Αρβανιτίδης 14, Δημητριάδης 3, Σασσάς 3 (7ριμπ), Μπένος.

Iron Maidan (Μακρής): Παληγιάννης 6, Μαλτέζος Θ. 8 (8ριμπ), Λημνίδης 9, Μακρής Α. 6, Κόντης 17, Κατσανος 4, Μαλτέζος Α. 2, Μακρής Δ. 5, Γεράκος.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν ανά διαστήματα και οι δύο ομάδες!