23/10/2022
Athens Touvlakers 12 15 20 12 - 58 -
The Dreamers 21 16 11 15 - 63 -

Και στο τέλος κερδίζουν οι Dreamers!

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development 2, οι The Dreamers μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι έκαμψαν την αντίσταση των Athens Touvlakers με σκορ 58-63 .

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι με τους Καρμοίρη(2) και Μαρίνο(3) να πρωταγωνιστούν, προηγήθηκαν στο σκορ(5-2). Οι The Dreamers όντας καλύτεροι αντέδρασαν και με ένα υπέρ τους 0-12 σερί προσπέρασαν με 9(5-14) και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 12-21. Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Καμπιώτης πέτυχε 11 πόντους, ενώ 3 είχε ο Μαρίνος .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι The Dreamers διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ(20-30) και στη συνέχεια άνοιξαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων στους 12 πόντους(23-35). Το ημίχρονο έκλεισε στο +11 πόντων με σκορ 26-37.

Η τρίτη περίοδος άνηκε εξ ολοκλήρου στην ομαδάρα του Αντώνη Λειβαδά και με τον Μαρίνο να στήνει ένα τρίποντο πάρτυ έξω από τη γραμμή των 6.75, μείωσε στους 7 πόντους(41-48). Στην συνέχεια ο Κοσκέρας πήρε τη σκυτάλη από τον συμπαίκτη του και με 5 προσωπικούς πόντους οδήγησε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής με σκορ (46-48).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να στριμώξουν τους The Dreamers στα σχοινιά, αφού έφεραν την αναμέτρηση στα ίσα,(52-52) και με καλάθι του Λεμπούση βρέθηκαν λίγο πριν το τέλος ακόμα και στο +2 (57-55 ). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με δύο εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75, έδωσαν στην ομάδα τους μια δύσκολη και συνάμα σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development 2 με σκορ 58-63 .

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Κοντός με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Βασίλης Λεμπούσης είχε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο .

Οι The Dreamers είχαν 18/39 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 3/4 βολές, 42 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα και 15 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/33 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 7/11 βολές, 31 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 10 λάθη .

Athens Touvlakers(Λειβαδάς): Αγκουριδάκης 1, Καρμοίρης 10, Κονταμπάσης, Κοσκέρας 16, Λειβαδάς 5, Λεμπούσης 12, Μαρίνος 12, Παισόπουλος 2 .

The Dreamers(Μανασής) : Ελενίτσας 11, Καμπιώτης 17, Νίκος Κοντός, Γιάννης Κοντός 8, Κωνσταντέλος 4, Μανασής 6, Περγαντής 6 .

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης στα τελευταία λεπτά της !