22/10/2021
Τα Βουνά - - - - - 47 -
TECHbuddy - - - - - 56 -

Και το ροζ στην TECHbuddy!

Το βράδυ της Παρασκευής, οι Ι5 έπαιξαν εναντίον της TechBuddy. Το παιχνίδι είχε τις στιγμές του αλλά χαρακτηρίστηκε από την πολύ καλή άμυνα της Tech. Η ομάδα του Βαλέρη έχοντας μπροστάρη τον Γεράνιο, κατάφερε να δραπετεύσει με το διπλό, νικώντας 47-56 τους «γιωτάδες»!

Το γκάζι πάτησε η αρμάδα του Γεράνιου και του Βαλέρη στο 1ο δεκάλεπτο. Έχοντας όπλο την άμυνα, η φιλοξενούμενοι έβαλαν 13 πόντους και δέχθηκαν μόλις 4, από τους οποίους οι 2 ήταν βολές. 8 πόντους με 1 τρίποντο είχε ο Γεράνιος για την ΤΒ.

Στην 2η περίοδο ξύπνησαν οι Ι5. Με τις κατάλληλες οδηγίες από τον Clark Kent aka Bottas aka coach L., οι γηπεδούχοι μπήκαν στον ρυθμό του αγώνα. 1 τρίποντο έβαλε ο Αναστασόπουλος ενώ, 2 συνεχόμενα καλάθια είχε ο Παπανικολάου. Από 3 πόντους είχαν Γεωργιόπουλος και Γεράνιος για την Tech. 11-12 ήταν το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου.

Στους 11 πόντους έφτασε η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων στο 3ο δεκάλεπτο. Μπορεί οι Ι5 να πάτησαν το γκάζι, να έβαλαν 3 συνεχόμενα τρίποντα και να έπαιξαν καταπληκτικές άμυνες αλλά, ο τραυματισμός του Διονύση Λίολιου στον αστράγαλο στοίχισε στον coach L. Η TechBuddy συνήλθε από το «χαστούκι» των 3 συνεχόμενων βομβών πίσω από τα 6.75 και με οδηγό τον Γεράνιο επανάφερε την διαφορά σε διψήφιο. 9 πόντους είχε ο Παπανικολάου και 4 ο Δόγκαλης. Στην αντίπερα όχθη, 8 πόντους είχε ο Γιαννακόπουλος και 9 ακόμα πέτυχε ο Γεράνιος για το 16-17 της περιόδου.

Με 1 μαξιλαράκι 11 πόντων, η TechBuddy είχε τον 1ο λόγο για την νίκη. Όντως, η Tech εκμεταλλεύτηκε την διαφορά που έχτισε στα προηγούμενα 30 λεπτά και κατάφερε με σχετική ευκολία να πάρει την νίκη με σκορ 47-56. Τους 26 πόντους έφτασε ο Παπανικολάου αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τους αρκετά μέτριους Ι5!

Mvp του αγώνα ήταν ο Λεωνίδας Γεράνιος με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ (0-4), 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 λάθη σε 28:08 λεπτά συμμετοχής. Για τους Ι5 ξεχώρισε ο Γιώργος Παπανικολάου που είχε 26 πόντους, 10 ριμπάουντ (4-6) και 2 λάθη σε 35:54 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, οι Ι5 είχαν 11/36 δίποντα (30,6%), 6/19 τρίποντα (31,6%), 7/18 βολές (38,9%), 35 ριμπάουντ (11-24), 4 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 20 λάθη. Η TechBuddy είχε 19/31 δίποντα (61,3%), 3/25 τρίποντα (12%), 9/12 βολές (75%), 36 ριμπάουντ (7-29), 7 ασίστ, 16 κλεψίματα και 20 λάθη.

Ι5(Λιόλιος Π.): Τσιρώνης 4, Σιτήστας, Δόγκαλης 7, Προκοπίου, Αναστασόπουλος 4, Παπανικολάου 26 (10 ριμπ), Λευθεριώτης 2, Αγγιούς, Λιόλιος Δ. 4.

TechBuddy(Γεράνιος): Βαλέρης 2, Γεράνιος 23, Γιαννακόπουλος 14, Μπόχαλης 6, Γεωργιόπουλος 3 (8 ριμπ), Μπαλτάς 4 (9 ριμπ), Χύτας 4, Μενεγής.

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα και η ποιότητα του Γεράνιου!