10/02/2024
Khazad Dooms 14 19 9 8 - 50 -
Terroristas 12 11 7 7 - 37 -

Και το σερί καλά κρατεί!

Οι Khazad Dooms έδειξαν καλύτερο πρόσωπο στο ξεκίνημα του ματς και βρέθηκαν στο 8-2. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματά τους και έφεραν το ματς στην ισοπαλία, όταν ο Λίτινας έκανε το 10-10. Σακελλαρίδης και Ράντος εκμεταλλεύτηκαν τις προσπάθειες που πήραν και έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 14-10.

Παρά τη νέα ισοφάριση (14-14), οι γηπεδούχοι ήταν ξανά εκείνοι που πήραν το προβάδισμα με Ντζερεμέ και Ράπτη (19-14). Από την πλευρά των Terroristas ο Μπίρης έβαλε καλάθια που του έδωσαν ψυχολογία και εκτελούσε με περισσότερη αυτοπεποίθηση, φέρνοντας το σκορ στο 29-23. Το πρώτο ημίχρονο τελικά έκλεισε με μία διαφορά 10 πόντων να χωρίζει τις δύο ομάδες, μιας και το σκορ έδειχνε 33-23.

Η διακοπή φαίνεται πως επηρέασε αρνητικά τις δύο ομάδες, οι οποίες δεν παρουσίασαν και το καλύτερο θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Khazad Dooms εξακολουθούσαν να λειτουργούν λίγο πιο σωστά επιθετικά και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους πήγαν στο 40-25. Μπουγάς και Μπίρης έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο (40-31), αλλά ο Σχινάς δεν την άφησε για πολύ εκεί, καθώς με δίποντο έγραψε το 42-31.

Οι δύο ομάδες και στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν είχαν καλά ποσοστά στις εκτελέσεις τους, αλλά οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ανοίξουν την απόσταση στο +17(47-30). Οι Terroristas έδειχναν πως δεν μπορούσαν να βγάλουν αντίδραση και έτσι τίποτα δεν άλλαξε δραματικά μέχρι το φινάλε, που βρήκε τους Khazad Dooms να παίρνουν τη νίκη με 50-37.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Σχινάς με 14 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 14 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Terroristas ξεχώρισε ο Νικόλαος Μπίρης με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ.

Οι Khazad Dooms μέτρησαν 16/37 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 12/27 βολές, 39 ριμπάουντ, αλλά και 18 ασίστ, 13 κλεψίματα, 12 λάθη και 8 μπλοκ. Οι Terroristas είχαν 10/39 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 8/21 βολές, 36 ριμπάουντ, 7 ασίστ, όπως και 10 κλέψιματα, 18 λάθη και 2 μπλοκ.

Khazad Dooms (Σχινάς): Κασαπάκης, Λυγερός 6(3ρ.), Ντζερεμές 11(2ρ.), Ράντος 6(4ρ.), Ράπτης 2(10ρ.), Σακελλαρίδης 4(2ρ.), Σέμα 2(2ρ.), Σχινάς 14(14ρ.), Τσαντίλας 5

Terroristas (Κονοφάος): Βατικιώτης 4(3ρ.), Κονοφάος 1(4ρ.), Λίτινας 10(7ρ.), Μπίρης 12(10ρ.), Μπουγάς 6(1ρ.), Τσιαούσης Ι. 2(5ρ.), Τσιαούσης Θ., Τσινακίδης 2(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος με τον οποίο μπόρεσαν οι Khazad Dooms να επιβληθούν.