23/06/2020
Στιφάδο Bulls 17 16 14 10 - 57 -
Paliagoura 17 21 15 18 - 71 -

Και του χρόνου στην Elite τα Paliagoura!

Τα Paliagoura θα αγωνίζονται και του χρόνου στα σαλόνια της Elite League, καθώς για την 25η αγωνιστική κέρδισαν τους Στιφάδο Bulls με 57-71 και έστειλαν την Thunder στην Master League!

Όμορφο θέαμα και πολλές εναλλαγές στο σκορ παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να κλείνουν την πρώτη περίοδο ισόπαλες με 17-17. Για τους Στιφάδο Bulls τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Jay Jay (7π), Κολέγκας (4π) και Βαρβιτσιώτης (4π), ενώ για τους πράσινους καυτός εμφανίστηκε στα πρώτα λεπτά ο Κωστάκης, πετυχαίνοντας τους 12 από τους 17 πόντους της ομάδας του.

Εξίσου ωραίο θέαμα πρόσφεραν οι δύο ομάδες και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 πόντους του Κασκάνη, 5 του Κωστάκη και 5 του Τομαρά, τα Paliagoura πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 33-38. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Jay Jay και Βαρβιτσιώτης με 8 και 6 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Κοντορουχά κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά 10 πόντων, 35-45, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 47-53, μετά από 4 πόντους του Κωστάκη, 4 του Μούσουρα και τρίποντο του Κασκάνη. Από κοντά ακολουθούσαν και στην τρίτη περίοδο οι Ταύροι, με το γνωστό δίδυμο Jay Jay – Βαρβιτσιώτη να συνεχίζει να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 47-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Paliagoura είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και  με τους Μούσουρα, Κασκάνη και Κωστάκη να πετυχαίνουν από 5 πόντους ο καθένας, έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 57-71. Για τους Στιφάδο Bulls στα τελευταία λεπτά πάλεψε ο Jay Jay, σκοράροντας τους 6 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/15 βολές, 23/57 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/10 βολές, 22/42 δίποντα και 7/35 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Στιφάδο Bulls ο Jay Jay με 27 πόντους, έχοντας 3/6 βολές και 12/26 δίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος για τα Paliagoura ο Κωστάκης με 24 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 5/7 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Μαυρογεώργης, Χατζής 2, Jay Jay 27, Κολέγκας 10, Χριστοδουλόπουλος 2, Βαρβιτσιώτης 16

Paliagoura (Κοντορουχάς): Κωστάκης 24 (4), Δασκαλόπουλος 5, Κασκάνης 18 (2), Λαγός 9, Μούσουρας 9 (1), Τομαράς 6

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο και γρήγορο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!