09/03/2024
Old Stars 15 13 6 8 - 42 -
Slam Ducks 10 13 12 13 - 48 -

Και τώρα αρχίζουν τα… καλά για τους Slam Ducks!

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων στο τέταρτο δεκάλεπτο τους επέτρεψε να φτάσουν πλέον τις 14 νίκες (14-10), στρέφοντας πλέον το βλέμμα τους στα Playoffs. Οι Old Stars πάλεψαν αρκετά το ματς, αλλά έφυγαν με «άδεια χέρια» και γνώρισαν την 18η ήττα στη σεζόν (5-18).

Από το ξεκίνημα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους Old Stars να παίρνουν το προβάδισμα από την προσπάθεια του Τσουμπάρα που έγραψε το 8-6. Οι γηπεδούχοι γενικά βρήκαν περισσότερες λύσεις στις επιθέσεις τους, είτε μπροστά, είτε πίσω από τα 6,75 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους προβάδισμα. Ο Καπράλος και ο Κωφόπουλος βρήκαν πόντους και έτσι το σκορ βρέθηκε στο 15-10 έπειτα από το πέρας της περιόδου.

Οι γηπεδούχοι πήραν σκορ από διαφορετικούς παίκτες και έφυγαν μπροστά με 8 πόντους στις αρχές της δεύτερης περιόδου (20-12). Με το σκορ στο 22-14, οι Slam Ducks ανέβασαν ρυθμό και έφτιαξαν ένα σερί 0-9 που τους έφερε το «τιμόνι» στα δικά τους χέρια (22-23). Ο Καπράλος έβαλε τέλος στην αδράνεια της ομάδας του (25-23), ενώ ήταν ο ίδιος που με ένα σουτ από το… σπίτι του έγραψε το 28-23 με το οποίο πήγαν στο ημίχρονο οι δύο ομάδες.

Ο Καπράλος εκτός από τις εκτελέσεις, έκανε καλή δουλειά και στο τομέα των επιθετικών ριμπάουντ και έτσι κράτησε μπροστά την ομάδα του (32-28). Ο Πλούμπης λίγο αργότερα έφερε κοντά τους Slam Ducks (32-30), για να έρθει ο Καραλουκάς και με τρίποντο να φέρει «τούμπα» το σκορ για το 32-33. Ένα πόντος τελικά χώριζε τις δύο ομάδες μετά το τέλος της τρίτης περιόδου, μιας και οι Γιδαράκης και Δουκάκης διαμόρφωσαν το 34-35.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασιστικά στη τέταρτη περίοδο, με τους Χάλδα και Λειβαδή να παίρνουν στις «πλάτες» τους την ομάδα και να την οδηγούν στο 34-46. Οι Old Stars επιθετικά δυσκολεύτηκαν αρκετά και στη τέταρτη περίοδο σκόραραν μόλις 3 λεπτά πριν τελειώσει το ματς. Μέχρι τότε, όμως, οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει τη διαφορά που τους επέτρεψε να φτάσουν τελικά στη νίκη με 42-48.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύριδων Τσουμάκος με 6 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Old Stars ξεχώρισε ο Γιώργος Καπράλος με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκ.

Old Stars (Δουκάκης): Γεωργούσης 2(2ρ.), Δουκάκης 10, Καπράλος 14(12ρ.), Κωφόπουλος 2(4ρ.), Πέτρου 5(2ρ.), Τζιόπας 2(7ρ.), Τσουμπάρας 7(14ρ.)

Slam Ducks (Ισαακίδης): Γιδαράκης 4(2ρ.), Ισαακίδης, Καραλουκάς 7(7ρ.), Λειβαδής 13(11ρ.), Μαυροζούμης 3(3ρ.), Πλούμπης 2(3ρ.), Τσουμάκος 6(9ρ.), Χάλδας 13(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Το τέταρτο δεκάλεπτο των Slam Ducks.