04/07/2022
Jackals 20 19 17 18 - 74 -
Salonica Titans 19 9 13 14 - 55 -

Και τώρα ημιτελικός για τους Jackals!

Την θέση τους στον ημιτελικό κατάφεραν να εξασφαλίσουν οι Jackals μετά από μια φοβερή εμφάνιση απέναντι στους Salonica Titans με σκορ 74-55.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά συναρπαστικό και με τις δύο ομάδες να έχουν ένα τέμπο μπόρεσαν να ανεβάσουν αρκετά το σκορ πετυχαίνοντας αρκετά καλάθια , από την μια οι Titans με τους πόντους του Βανδήρα μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ και από την άλλη οι Jackals με τον Τερζίδη μπόρεσαν να περάσουν με την ελάχιστη διαφορά με το σκορ να είναι 20-19.

Οι Jackals όμως στην δεύτερη περίοδο μπόρεσαν να πραγματοποιήσουν μια εξαιρετική εμφάνιση και να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά μπαίνοντας και στην εξίσωση της επίθεσης ο Τζόκας έτσι σε συνδυασμό με την φοβερή τους άμυνα κατάφεραν να περιορίσουν και τους Titans μόνο στους 9 πόντους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Jacklas συνέχισαν να πολιορκούν το καλάθι των αντιπάλων βάζοντας τον πήχη ακόμα πιο ψηλά με τον Ιωαννίδη και τον Λιάτσικο η διαφορά θα φτάσει στους 15 , το μόνο που θα πετύχουν οι Τιτάνες είναι να μείνουν σχετικά κοντά στο σκορ με τις υπέροχες προσπάθειες του Αξά.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος θα χαρακτηριστεί κυρίως από τις προσπάθειες των παιχτών των Titans να πλησιάσουν όσο μπορούν και να βάλουν δύσκολα στους γηπεδούχους , οι προσπάθειες όμως αυτές δεν θα είναι αρκετές και έτσι οι πιο συγκεντρωμένοι Jackals θα φύγουν με την νίκη με τελικό σκορ 74-55 κερδίζοντας και έτσι μια θέση στον ημιτελικό της διοργάνωσης.

Ο τίτλος του MVP πήγε στον Κώστα Λιάτσικο ο οποίος πέτυχε double double με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Από την άλλη για την ομάδα των Titans πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξε ο Κωνσταντίνος Λάππας ο οποίος πέτυχε 5 πόντους και μάζεψε 14 ριμπάουντ.

Jackals: Ιωαννίδης 10 , Τερζίδης 14 (1) , Τζόκας 12 (4) , Μαλούσης 3 (1) , Μπουλγουράνος 9 , Λιάτσικος 11 , Τσίπας 6 , Τάσκας 9 (1)

Salonica Titans: Τσουφλίδης 7 , Λάππας 5 (1) , Σαρασίτης 4 , Αλειφτήρας 3 (1) , Τσιβελεκίδης , Βανδήρας 8 , Νούτσιας , Καλαθάς 6 , Δελανδρέας 8 , Αξάς 14 (2) , Παγώνης