17/04/2022
Thessaloniki Avispas 13 15 13 17 - 58 -
Remax Domino 13 14 17 17 - 61 -

Και τώρα ημιτελικός για τους Remax Domino!

Με μια πολύ καλή εμφάνιση οι Remax Domino θα καταφέρουν να πάρουν την νίκη καθώς και το εισιτήριο για τα ημιτελικά απέναντι στους μαχητικούς Thessaloniki Hornets με σκορ 58-61.

Το πρώτο δεκάλεπτο θα αποδειχθεί αρκετά κλειστό με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες , έτσι ο Διαμαντής με ένα καλάθι στο τέλος της περιόδου θα φέρει το ματς στα ίσα με το επιμέρους σκορ να είναι στο 13-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Remax μπήκαν αρκετά δυναμικά και με ένα τρίποντο του Στέλιου Ηλιάδη η διαφορά θα αυξηθεί και το σκορ θα φτάσει στο 17-21 όμως οι Hornets θα απαντήσουν γρήγορα και με μια πολύ ωραία ασίστ του Χουρδάκη στον Σοϊλεμεζίδη η διαφορά θα πάει και πάλι και στον έναν πόντο. Το τελικό σκορ του ημιχρόνου το οποίο είναι 28-27 θα διαμορφωθεί με ένα buzzer beater του Παλαντζιάν. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως ο Χουλιάρας θα κάνει τα αδύνατα δυνατά για τους Remax και με ένα πολύ καλό σερί πόντων θα κάνει το σκορ 33-37 στα μέσα της περιόδου , όμως με συνεχόμενα καλάθια και των δύο ομάδων το επιμέρους σκορ θα ειναι 41-44. Το τέταρτο δεκάλεπτο φάνταζε ροντέο καθώς από την μια ο Χουλιάρας με πολύ ωραίες ατομικές ενέργειες διεύρυνε την διαφορά και από την άλλη οι Hornets με πολύ ωραίες ομαδικές προσπάθειες κρατούσαν την διαφορά όσο πιο κοντά μπορούσαν , όμως μια τρίποντη βόμβα του Χουρδάκη θα φέρει το ματς στους 3 δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Τελικά με δύο βολές του Λάμπου στο τέλος οι Remax θα πάρουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 58-61.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χουλιάρας ο οποίος πέτυχε double double με 32 πόντους και 10 ασίστς.

Για την ομάδα των Hornets άξιος αναφοράς είναι ο Σοϊλεμεζίδης ο οποίος έκανε και αυτός double double με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Thessaloniki Hornets: Τζιτζάλης 4 , Διαμαντής 9 , Μαυρίδης , Σοϊλεμεζίδης 12 , Κώστας 1 , Χατζηιωαννίδης 12 (3) , Μαγούδης 5 , Χουρδάκης 15 (1)

Remax Domino: Ράπτης , Παλαντζιάν 4 , Χουλιάρας 32 (2) , Λάμπος 13 (1) , Ηλιάδης Π. 4 , Ηλιάδης Σ. 5 (1) , Ηλιάδης Η. 3 (1)