12/04/2022
Harlems 10 28 13 22 - 73 -
Phoenix Bums 16 16 18 9 - 59 -

Και τώρα playoff για τους Harlems!

Την Τρίτη το βράδυ 12 Απριλίου στο Μπασκετάκι Αρένα, οι Harlems επικράτησαν σε ένα όμορφο αλλά αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι με 73 – 59 απέναντι στην πεντάδα των Phoenix Bums και πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους για τα πλέι οφ.

Οι Bums μπήκαν πιο ορεξάτοι στην πρώτη περίοδο και με το δίδυμο Κουβάτσου με 6 και Καδά με 5 πόντους να οδηγούν την επίθεση, ήταν μπροστά με 12 – 16. Για τους Harlems , ο Κοψιδάς ήταν πρώτο βιολί με 4 πόντους και από ένα καλάθι έβαλαν οι Καρράς, Δαμίγος και Μότσιος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Χάρλεμς πήραν τον έλεγχο του αγώνα, έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38 – 32.Μότσιος και Σταυρόπουλος , οδηγούσαν την επίθεση των γηπεδούχων με 7 πόντους έκαστος, με τον Ρουσιώτη να δίνει πολύτιμες λύσεις με 5 και τον Κοψιδά να συμπληρώνει με 4 πόντους, ενώ για τους Οράνιε, Κοβάτσος με Παπαντωνίου είχαν την μπαγκέτα με 6 πόντους, με τον Παλαμιδά να ακολουθεί με 4.

Οι Harlems μπήκαν πολύ δυνατά στην τρίτη περίοδο και με οδηγό τον Γιώργο Κοψιδά με 8 πόντους, ξέφυγαν 48 – 36. Στη συνέχεια όμως οι Bums, ισορρόπησαν το παιχνίδι, με τον Παλαμιδά να είναι ηγέτης με 11 πόντους και τον Παπαντωνίου να ακολουθεί με 5, πέρασαν ακόμα και μπροστά(49-50), με το σκορ να διαμορφώνεται 51 – 50 με δίποντο του Μότσιου στην εκπνοή.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Χάρλεμς είχαν περισσότερες λύσεις και δυνάμεις και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Bums, με το τελικό 73 – 59 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου. Ο Κοψιδάς με 10 πόντους ήταν ξανά μπροστάρης στην επίθεση με τον Δαμίγο να βάζει 5 και τον Ρουσιώτη να σκοράρει από τα 6,75, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Παπαντωνίου με 6 πόντους, με τον Κοβάτσο να προσφέρει ένα καλάθι

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Κοψιδάς με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παπαντωνίου με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ,  2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Harlems είχαν 28 / 59 δίποντα, 3 / 19 τρίποντα, 8 / 15 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι Bums είχαν 20 / 48 δίποντα, 3 / 20 τρίποντα, 10 / 20 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Harlems(Ρουσιώτης): Δαμίγος 7(8ρ, 7 ασίστ), Σκαρμέας 2, Καρράς 9, Σταυρόπουλος 8(7ρ.), Μότσιος 13(13ρ.), Κάντζιος, Κοψιδάς 26(8ρ.), Ρουσιώτης 8.

Phoenix Bums(Κοβάτσος): Καδάς 5, Παπαντωνίου 19, Κοβάτσος 14(9ρ.), Παλαμιδάς 19(11ρ.),Βοντετσιάνος 4(13ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού.