43
Lions 12 12 6 13 - 43 -
Milwaukee Kebabs 10 16 10 14 - 50 -

Και τώρα play-off για τους Kebabs!

Το βράδυ της Τρίτης 30, Ιουνίου στο κλειστό του Μενιδίου, οι Milwaukee Kebabs έχοντας μεγαλύτερη διάρκεια στην απόδοση τους κατάφεραν να επικρατήσουν με 43 – 50 και πλέον όπως και οι Lions στρέφουν την προσοχή τους στα πλέι οφ.

Το πρώτο δεκάλεπτο κυλούσε με τους Lions να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση με Ανδρόνικο(6), Καλύβα, Καρδιακίδη και Παπουρτζή και τους Kebabs να ακολουθούν από κοντά με Αγαλιώτη(4),Ασπρά(4) και Δημόπουλο(12-10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Λιοντάρια ξεκίνησαν καλύτερα με Ανδρόνικο και Καρδιακίδη να πετυχαίνουν από 4 πόντους, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με Αγαλιώτη, Ασπρά, Σαγματόπουλο και Ανδρέου έφεραν το ματς στα ίσια 20 – 20.Νέο προβάδισμα για τους γηπεδούχους με Καλύβα και Θεοδοσίου να σκοράρουν, όμως το ημίχρονο βρήκε τους Kebabs να προηγούνται με 4 πόντους του Αγαλιώτη και δίποντο του Ασπρά( 24 – 26.).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν χαμηλό σε παραγωγικότητα. Οι Lions πέτυχαν μόνο 6πόντους με Ανδρόνικο, Θεοδοσίου και Καλύβα , ενώ στην αντίπερα όχθη οι Kebabs με 5 πόντους του Αγαλιώτη,τρίποντο του Λόη και καλάθι του Δημόπουλου είχαν προβάδισμα με 30 – 36.

Ο Ανδρέου άνοιξε το σκορ στην τελευταία περίοδο, αλλά τα λιοντάρια με Καρδιακίδη , Θεοδοσίου και τρίποντο του Ανδρόνικου πλησίασαν σε 37– 38.Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έκαναν ξέσπασμα και κλείδωσαν το ματς. Με τον Ασπρά να κάνει πράγματα και θαύματα με 8 πόντους και τους Αγαλιώτη, Δημόπουλο να συμπληρώνουν, άνοιξαν την διαφορά στους 13, ενώ τρίποντο του Ανδρόνικου και δίποντο του Καρδιακίδη διαμόρφωσαν το τελικό 43 – 50.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Πέτρος Ασπράς με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Ανδρόνικος με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Lions είχαν 16 – 45 δίποντα, 3– 17 τρίποντα, 2 – 2 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι Kebabs είχαν 21 – 39 δίποντα, 1 – 24 τρίποντα, 5 – 8 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Lions(Ζελάγια): Καλύβας 6(7ρ.), Κουρμπέτης (6 ρ.), Ανδρόνικος 18 (4ασ.), Θεοδοσίου 6 (7ρ.), Καρδιακίδης 11(8ρ.), Παπουρτζής 2.

Milwaukee Kebabs(Καραμαλέγκος):Σαγματόπουλος 2, Καραμαλέγκος, Αγαλιώτης 19 (3ασ.), Ανδρέου 4, Ασπράς 16(12ρ.), Λόης 3 (9ρ.), Δημόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Το τρομερό δίδυμο(Αγαλιώτη-Ασπρά) για τους νικητές!