10/05/2022
Termites 13 17 11 9 - 50 -
Slam Ducks 9 14 21 3 - 47 -

Και τώρα playoff για τους Termites!

Το μεσημεράκι της Κυριακής 8 Μαίου στο Basketaki Arena, σε ένα όμορφο παιχνίδι με αμφίρροπη διακύμανση , οι Τερμίτες κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 50 – 47 απέναντι στους μαχητικούς Slam Ducks και περιμένουν στα νοκ άουτ τους Los Abeles Fakers.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες κινούνταν σε χαλαρούς ρυθμούς, με τους Τερμίτες να έχουν προβάδισμα 13 – 9. Ο Βλασσόπουλος έκανε πάρτι μέσα στο ζωγραφιστό με 8 πόντους, με τον Πασχαλινόπουλο να κολλάει ένα τρίποντο, ενώ για τους Ducks ξεχώρισε ο Μαυροζούμης με 5 πόντους, με τον Χάλδα να σκοράρει από τα 6.75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα με τον καυτό Χάλδα να έχει τρία τρίποντα και τον Προφήτη άλλο ένα , αλλά οι Οράνιε με τον απίθανο Βλασσόπουλο να τους οδηγεί με 12 πόντους, τον Αποστολόπουλο να βάζει ένα τρίποντο και τον Πασχαλινόπουλο καλάθι από κοντά, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 30 – 23.