11/06/2023
Φιορετσίνα 21 8 5 8 - 42 -
Μία + Μία 13 12 13 7 - 45 -

Και τώρα… Playoffs για τη Μία+Μία!

Σε ένα ματς με πολύ ένταση και πάθος, η Μία+Μία ήταν εκείνη που στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη με 42-45 επί της Φιορετσίνα. Κάπως έτσι ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια στην 2η θέση και «κλείδωσε» την θέση της στα Playoffs (5-2) της Summer Development League. Να τονίσουμε πως αυτή η ήττα δεν κόστισε στην Φιορετσίνα, καθώς στην ισοβαθμία (4-3) είναι αυτή που υπερτερεί των West Side και έτσι είναι η ομάδα που κλείνει την πρώτη τετράδα του 6ου ομίλου και θα συνεχίσει την προσπάθειά της στα Playoffs.

Στα του αγώνα, οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού πήγαιναν «πλάι-πλάι». Από τα μέσα του δεκαλέπτου και έπειτα οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να φτιάξουν μία μικρή διαφορά με τους Μαγκούτη και Αθανασόπουλο (16-11), με τον Θεοφίλη να μειώνει σε 16-13. Ο Μαλακός με δική του προσπάθεια πήγε το σκορ στο 18-13, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με το τρίποντο του Αθανασόπουλου, που πρόλαβε το χρονόμετρο και έστειλε την ομάδα του στο 21-13.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ήρθε και το +10 για την Φιορετσίνα με τον Μαγκούτη (23-13). Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν και πλησίασαν στο -3, όταν ο Δημήτρης Μαυράκης εκτέλεσε πίσω από τα 6,75 για το 25-22. Η Μία+Μία παρέμεινε κοντά μέχρι το φινάλε του πρώτου ημίχρονου, με την Φιορετσίνα ωστόσο να πηγαίνει στην ανάπαυλα με το υπέρ της 29-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι «γύρισαν τον διακόπτη» και παράλληλα γύρισαν και το ματς, εκμεταλλευόμενοι τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ, με τον Κολυπέρα να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του για το 31-32. Ξενικάκης και Θεοφίλης βοήθησαν ώστε η ομάδα τους να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα στα χέρια της, με το σκορ να δείχνει 34-38.

Η Φιορετσίνα είδε την Μία+Μία να ξεφεύγει στο +8 (35-43) στο τέταρτο δεκάλεπτο και ξεκάθαρα η ψυχολογία πλέον έπαιζε και αυτή καθοριστικό ρόλο στο ματς. Ο Γεωργακόπουλος έβγαλε αντίδραση και έφερε κοντά την ομάδα του (40-43), ενώ με τις δύο του Μακρίδη η Φιορετσίνα βρισκόταν πλέον σε απόσταση «αναπνοής» (42-43). Στις τελευταίες φάσεις του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες ώστε να ανακτήσουν το προβάδισμα, όμως οι επιλογές τους δεν κατέληξαν σε κάτι κάλο. Ο Θεοφίλης πήγε δύο φορές στην γραμμή των βολών, πέτυχε δύο πόντους και τελικά το 42-45 έμεινε μέχρι το τέλος, για να πανηγυρίσει η Μία+Μία τη νίκη της.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Κολυπέρας με 10 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 8 ριμπάουντ συνολικά. Από την Φιορετσίνα ξεχώρισε ο Γιώργος Γεωργακόπουλος με 16 πόντους, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 11 ριμπόαουντ.

Η Φιορετσίνα είχε 11/39 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 8/19 βολές, 31 ριμπάουντ, αλλά και 6 ασίστ, 10 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 μπλοκ. Η Μία+Μία ολοκλήρωσε το ματς με 11/39 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 14/28 βολές, 46 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Παράλληλα μέτρησε 2 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Αθανασόπουλος 6(1ρ.), Ακρίτας, Γεωργακόπουλος 16(11ρ.), Μαγκούτης 4(3ρ.), Μακρίδης 10(5ρ.), Μαλακός 2(1ρ.), Παπαγιάννης 2(3ρ.), Σιώλος, Στασινόπουλος 2(3ρ.)

Μία+Μία (Τζοτζόκος): Βογιατζής Π. 3(1ρ.), Βογιατζής Πε. 2(1ρ.), Θεοφίλης 7(7ρ.), Κολυπέρας 10(8ρ.), Μαυράκης Δ. 7(7ρ.), Μαυράκης Ι. 6(13ρ.), Ξενικάκης 8(6ρ.), Πανταζής, Σπανίδης 2(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του παιχνιδιού που έγινε ντέρμπι στο τέλος.