04/10/2020
Sun City Spurs 16 9 9 13 - 47 -
Saint Pauli 12 16 8 7 - 43 -

Και τώρα πρωτάθλημα για τους Sun City Spurs!

Με νίκη αποχαιρέτησαν το Basketaki Cup οι Sun City Spurs, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής του 28ου ομίλου του κυπέλλου επικράτησαν των Saint Pauli με 47-43 στον Κολωνό!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Sun City Spurs στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με τους Ντεντόπουλο, Γιουλούντα και Σαπουντζή να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, προηγήθηκαν με 16-12. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Παναγόπουλος και Κόντος με 6 και 4 πόντους,  αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Saint Pauli ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 8 πόντους του Κόντου και 7 του Παναγόπουλου, προσπέρασαν με 25-28. Ο Χαραλαμπόπουλος με 5 πόντους και οι Μπόζας – Ψυρρόπουλος ήταν αυτοί που βρήκαν στόχο στο δεύτερο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι άμυνες των δύο ομάδων έσφιξαν, με τους Saint Pauli να παίρνουν για πρώτη φορά προβάδισμα 6 πόντων, 29-35, χάρη σε 5 πόντους του Πανταζή. Αντέδρασε στη συνέχεια της περιόδου η ομάδα του Πέλεχα και με ακόμη 7 πόντους του Χαραλαμπόπουλου, μείωσε στο καλάθι, 34-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Ντέρμπι μέχρι το φινάλε ήταν το ματς, με τους Sun City Spurs να είναι καλύτεροι στις λεπτομέρειες και με τους  Χαραλαμπόπουλο – Μπαγετάκο να φωνάζουν παρών με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα, έφτασαν στη νίκη με 47-43. Ο Παναγόπουλος με 4 πόντους και ο Καραμπάς με ένα τρίποντο βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 18/42 δίποντα και 1/20 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/17 βολές, 11/42 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 19 λάθη.

Κορυφαίος των Sun City Spurs ο Χαραλαμπόπουλος με 18 πόντους, έχοντας 6/10 βολές, 6/11 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Saint Pauli ο Παναγόπουλος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 7/14 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 6, Σιρινίδης, Κουκούλης 2, Ντεντόπουλος 4, Χαραλαμπόπουλος 18, Μπαγετάκος 7 (1), Μπόζας 4, Ψυρρόπουλος 2, Σαπουντζής 4

Saint Pauli (Καραμπάς): Πιτσίλκας, Πανταζής 7 (1), Κόντος 13, Καραμπάς 3 (1), Παναγόπουλος 19 (1), Τσιχριτζής 1, Σιγάλας

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές του σκορ και η μονομαχία Χαραλαμπόπουλου – Παναγόπουλου!