04/05/2022
Sicarios BC 15 17 17 27 - 76 -
Leathal Pistols 9 11 14 17 - 51 -

Και τώρα τελικός για τους Sicarios!

Εύκολο έργο είχαν οι Sicarios οι οποίοι πήραν την νίκη απέναντι στους Pistols με σκορ 76-51 και εξασφάλισαν την θέση τους στον τελικό της διοργάνωσης.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι Sicarios κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας με τον εκπληκτικό Μητσάκη να λύνει και να δένει καθώς είχε φτάσει τους 7 πόντους και τις 3 ασίστς με το τέλος της περιόδου. Οι Pistols στην δεύτερη περίοδο προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με ατομικές ενέργειες του Κουκουρέλη και του Οικονόμου οι οποίοι θα φέρουν το ματς στο 22-14 , όμως με ένα καλό σερί οι Sicarios θα ξεφύγουν στο σκορ και με πολύ ωραία καλάθια του Παπαθανασίου η διαφορά θα φτάσει στους 16. Άλλα δύο μεγάλα τρίποντα από τον Κουκουρέλη και τον Αγτσίδη στην λήξη του δεκαλέπτου θα φέρουν το ματς στους 12 με τους Pistols να ξανά μπαίνουν στο παιχνίδι. Η τρίτη περίοδος όμως θα ήταν και η καθοριστική καθώς οι Sicarios με καλάθια του Πολύζου και του Πανταζή στον αιφνιδιασμό θα κάνουν το σκορ 49-34. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Sicarios απλά συντήρησαν την διαφορά την οποία είχαν δημιουργήσει και με ένα τρίποντο του Μητσάκη το ματς θα λήξη με σκορ 76-51 για τους Sicarios οι οποίοι πανηγύρισαν την πρόκριση τους στον μεγάλο τελικό.

MVP αναδείχθηκε ο Γιάννης Μητσάκης ο οποίος πέτυχε 20 πόντους και μοίρασε 6 ασίστς.

Για την ομάδα των Pistols άξιος αναφοράς είναι ο Κουκουρέλης Χρήστος ο οποίος πέτυχε 13 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Sicarios: Αποστόλου 3 (1) , Ανδρίας 2 , Γιάντσης 6 , Ξιούφης 4 , Παπαθανασίου 14 (1) , Μητσάκης 20 (2) , Πολύζος 12 , Πανταζής 7 , Τσιλιγκαρίδης 4 , Συμεωνίδης 4

Pistols: Αλβανός 2 , Ρωσσίδης , Οικονόμου 8 (1) , Μπούτσικος , Κουκουρέλης 13 (2) , Ντόκος , Μιχέλης 6 , Πρωτογερόπουλος 4 , Πρεβεζιάνος 5 (1) , Αγτσίδης 7 (1) , Καραγκιαούρης 6 , Τάλλης