17/02/2024
Flying Circus 14 11 13 21 - 59 -
Iron Maidan 6 15 18 15 - 54 -

Kαι χωρίς Αλεξάκη μπορεί το Circus!

Το Flying Circus ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και με οκτώ πόντους του Αλεξάκη, πήρε προβάδισμα 10 πόντων στο σκορ, 12-2! Ο Λημνίδης και Παληγιάννης με δύο τράβηξαν το κουπί για τους μαϊντανούς, οι οποίοι ωστόσο δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων, 14-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Iron Maidan ζεστάθηκαν για τα καλά, και με μπροστάρη των Λημνίδη με επτά και τον Α. Μαλτέζο με έξι μείωσαν τη διαφορά. Ο Αλεξάκης με πέντε και ο Κάκιας με τέσσερις τράβηξαν το κουπί για το Τσίρκο, το οποίο παρέμεινε σε θέση οδηγού, 25-21.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Παληγιάννης το πήρε πάνω του και με οκτώ δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα στους Iron Maidan, 27-29. Tο Flying Circus έβγαλε αντίδραση με τον Κάκια (6π), χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό για να το κρατήσει μπροστά, καθώς οι πράσινοι με ένα τρίποντο του Θ. Μαλτέζου στη λήξη μπήκαν σε θέση οδηγού, 38-39!

Με δέκα αναπάντητους πόντους ξεκίνησαν το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με σκόρερ τον Αλεξάκη, τον Γκέκα και τον Ασημακόπουλο έστειλαν το ματς στο συν εννέα, 48-39. Ο Παληγιάννης έσπασε το ρόδι για τους φιλοξενούμενους μετά από 5', ο Λημνίδης τον ακολούθησε με εννιά, ωστόσο το Flying Circus, με έξι διαφορετικούς πρωταγωνιστές, άντεξε στην πίεση και πήρε το πολυπόθητο έβδομο ροζ φύλλο.

Betsson MVP για το Flying Circus αναδείχτηκε ο Σταύρος Αλεξάκης 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασιστ, ενώ από τους Iron Maidan διακρίθηκε ο Νικόλαος Λημνίδης με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 20/57 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 10/12 βολές, 48 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/52 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 11/15 βολές, 39 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη.

Flying Circus (Πιπιλής): Αλεξάκης 20, Ασημακόπουλος 4, Γκέκας 8, Κάκιας 17, Μαρίνης, Πιπιλής 8, Σωτηρόπουλος 2.

Iron Maidan (Μακρής): Καλκοπέδης, Κατσάνος 2, Λημνίδης 18, Μακρής 2, Μαλτέζος Α. 9, Μαλτέζος Θ. 5, Παληγιάννης 18.

Τι μας άρεσε: Το σασπενς της αναμέτρησης στο τέλος!

Τι δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Κάκια. Περαστικά Βαγγέλη!