07/02/2024
Paliagoura 17 14 16 17 - 64 -
Aguanile 22 6 15 15 - 58 -

Το ήθελαν και οι δύο, το πήραν τα Paliagoura!

Στη πέμπτη θέση της Elite League by Betsson ανέβηκαν τα Paliagoura, παρέα με τους New World Fix, καθώς για την 19η αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα την Aguanile με 64-58 στο Athens Sports Hall!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Aguanile στο παιχνίδι, καθώς με 9 πόντους του Αξαμπανόπουλου και βοήθειες των Καλαφάτη, Ρουκουνάκη και Δάμη, προηγήθηκε με 7-17, 3:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και 6 πόντους του Καλογιάννη, άλλους τόσους του Σαραντόπουλου και τρίποντο του Μούσουρα, μείωσαν στους 5, 17-22!

Στη δεύτερη περίοδο τα Paliagoura έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 πόντους του Κασκάνη, 5 του Αβανίδη και 4 του Καλογιάννη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 31-28. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ρουκουνάκη, Αξαμπανόπουλο και Δάμη να έχουν από 2 πόντους έκαστος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 πόντους του Αβανίδη και 5 του Κασκάνη, το συγκρότημα του Δράκου βρέθηκε δύο φορές στο +7, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 47-43. Την παρέα του Γκέγκιου κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Barkshire και οι 4 του Ρουκουνάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 47-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αβανίδης πήρε τα Paliagoura στις πλάτες του και με 12 δικούς του πόντους και τρίποντο του Μούσουρα, οδήγησε τους πράσινους στη νίκη με 64-58! Για την Aguanile στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Δάμης, Αξαμπανόπουλος και Barkshire.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/25 βολές, 19/44 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι 12/17 βολές, 23/62 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson MVP για τα Paliagoura ο Αβανίδης με 25 πόντους, έχοντας 8/11 βολές, 7/12 δίποντα και 1/9 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος της Aguanile ο Δάμης με 16 πόντους, έχοντας 4/4 βολές 6/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Paliagoura (Δράκος): Αβανίδης 25 (1), Κασκάνης 11, Σαραντόπουλος 6 (1), Τομαράς, Μούσουρας 6 (2), Κωστάκης 2, Καλογιάννης 14

Aguanile (Γκέγκιος): Δάμης 16, Σιμιτσόπουλος, Καλαφάτης 4, Ρουκουνάκης 10, Γκέγκιος 1, Barkshire 9, Αξαμπανόπουλος 18

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!