28/03/2024
Thunder 21 13 20 16 - 70 -
Blue Rose 14 20 16 16 - 66 -

Και τώρα... Γκουρούδες για τη Thunder!

Ήταν το τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου για τη Thunder, η οποία αντιμετώπισε το αξιόμαχο και γεμάτο απουσίες η αλήθεια είναι Blue Rose, με την ομάδα του Ζαράνη να κερδίζει με σκορ 70-66.

Αυτό που έπρεπε και τελικά είχε το παιχνίδι ήταν διάθεση από τα δύο σύνολα. Με το παιχνίδι αδιάφορο βαθμολογικά, μπήκαν στην άκρη σκοπιμότητες και τακτικές με τις δύο ομάδες να παίζουν επιθετικά! Ο Δανασής περίμενε και πήρε βοήθεια από τον Χαραλαμπίδη, με τον Τσομίδη παράλληλα να κάνει ουσιαστικά πράγματα στο ποστ. Οι Τζουρτος και Ζαΐμης όταν είδαν τα δύσκολα βγήκαν μπροστά, έδωσαν σκορ από μακρινή και μέση απόσταση και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-14 για τη Thunder! Ο "Μπίδης" εκτέλεσε από τα 6.75, με το Rose να βελτιώνεται και να απαντά, με τον Τσομίδη ακόμα καλύτερο και κομβικό για την ανατροπή του σκορ! Στη συνέχεια η Thunder το ισορρόπησε ξανά, με το πρώτο ημίχρονο δίκαια να κλείνει στο ισόπαλο 34-34.

Το... τρίδυμο Χαραλαμπίδης, Δανασής και Τριανταφύλλου ήταν όλα τα... λεφτά για τους φιλοξενούμενους στην τρίτη περίοδο, πήρε μπρος και φάνηκε να κρατά τους "λευκούς". Εκεί όμως εμφανίστηκε ο Γεωργίου ο οποίος με προσωπικές ενέργειες ανέλαβε δράση και παρά τον απολαυστικό Δανασή και τον συνεχώς "στόχο" επιθετικά και πολύ ανεβασμένο Τσομίδη, το προβάδισμα παρέμεινε για τη Thunder, με 54-50. Τελευταία δέκα λεπτά και καμιά αλλαγή σε τέμπο ή προσέγγιση παιχνιδιού, με το... ζάρι τελικά να πέφτει υπέρ της Thunder με σκορ 70-66, η οποία τη Δευτέρα ξεκινά τις μάχες της απέναντι στους Γκουρούδες, καθώς τα playoffs ξεκινάνε και αναμένονται πιο "καυτά" απο ποτέ!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Ζαΐμης με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, ασίστ, ένα κλέψιμο. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νίκος Δανασής με 33 πόντους, 3 ριμπάουντ, μία ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα λάθος.

Thunder (Ζαράνης): Ζαράνης, Ζωγράφος 6, Κούρτης 9, Ζαΐμης 16, Αγγελόπουλος 7, Τζούρτος 8, Μαστορίδης 12, Γεωργίου 12.

Blue Rose (Χαραλαμπίδης): Δανασής 33 Χαραλαμπίδης 10 (12 ριμπάουντ, 10 ασ.), Βροντάκης, Τσομίδης 8, Τριανταφύλλου 10, Γιαννακής 5.

Τί μας άρεσε: Το triple double του Χαραλαμπίδη!