27/12/2023
Couvaliers 10 10 9 14 - 43 -
Alepoudiarides BC 11 9 15 13 - 48 -

Καλά Χριστούγεννα για τους Alepoudiarides!

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό του Μαζαράκη ανάμεσα στους Couvaliers και τους Alepoudiarides, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μεγάλη νίκη με 43-48 και να κλείνουν υποδειγματικά την χρονιά.

Νωθρό το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους παρκέ. Νίκος Τσιρδήμος για τους γηπεδούχους και Γιώργος Παυλάκος για τους φιλοξενούμενους ήταν αυτοί πρόσφεραν θέαμα επιθετικά στην αρχή με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 10-11.

Ανάλογη συνέχεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να επικεντρώνονται στην άμυνα και μην βρίσκουν πολλές λύσεις επιθετικά με τον πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να γράφει 20-20.

Στην επανάληψη οι Alepoudiarides ανέβασαν ρυθμούς με τον εξαιρετικό Γιουβανάκη να σημειώνει 6 πόντους και δίνει προβάδισμα 6 πόντων στην ομάδα του. Για τους Couvaliers ο Καζάνης κράτησε κοντά την ομάδα του στο σκορ με 6 πόντους αφήνοντας το ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έκανα μεγάλη προσπάθεια να περάσουν μπροστά, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και με τα μεγάλα σουτ του Γιουβανάκη πήρα την πολυπόθητη νίκη με 43-48.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Χατζιαντωνιάδης με 7 πόντους, 22 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιώργος Τσιρδήμος με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 6/11 βολές, 11/30 δίποντα και 5/37 τρίποντα, μάζεψαν 43 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 11 κλεψίματα και 11 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 6/10 βολές, 12/46 δίποντα και 6/20 τρίποντα, μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, 9 κλεψίματα και 13 λάθη.

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Αθανασόπουλος 7, Τσιρδήμος 8, Τσιρδήμος 5, Σακελαρίου 3, Καζάνης 10, Σμέτης 10

Alepoudiarides (Γιουβανάκης):Παυλάκος 2, Παυλάκος 10, Γιουβανάκης 17, Χατζιαντωνιάδης 7, Τζιώτης 12

Τι μας άρεσε: Τα μεγάλα σουτ στο τέλος.