07/01/2020
L' Ovelha Negra 9 8 13 4 - 34 -
Panzerakia 6 9 12 14 - 41 -

Καλή χρονιά Κύριε Φανουργιάκη μας!

Σάββατο βράδυ 4 Ιανουαρίου στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας, και τα Panzerakia με πρωταγωνιστή στο τέταρτο δεκάλεπτο τον Ηλία Φανουργιάκη επικράτησαν με 34 – 41 της L” Ovelha Negra .

H L” Ovelha προηγήθηκε στο ξεκίνημα με καλάθι του Λυμέρη και δύο βολές του Κοκκινέλη για να απαντήσουν άμεσα Κατσιγιάννης και Λ. Πάγκαλος 4-4. Στη συνέχεια Γράψας με τρίποντο και Μαριόλης έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους για να μειώσει ξανά ο Λ. Πάγκαλος 9 – 6.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τα Panzerakia να μπαίνουν καλύτερα και να προηγούνται με Πάλλα, Κατσιγιάννη και Λ. Πάγκαλο, όμως η L” Ovelha βρήκε γρήγορα τα πατήματα της και με Τριγάζη, Μαριόλη, Γράψα και Κοκκινέλη πέρασε μπροστά με 17 – 12. Λ. Πάγκαλος με βολή και Κατσιγιάννης σκοραραν για τους φιλοξενούμενους και διαμόρφωσαν το 17 – 15.

Με τρίποντο του Πάλλα ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο για να απαντήσουν αμέσως Μαριόλης και Γράψας με νέο τρίποντο (22 – 18.). Στην συνέχεια η ομάδα του Χριστόπουλου προσπαθούσε να πάρει τα ηνία του αγώνα με Μαλλιαρό, Κατσιγιάννη(4) και Λ. Πάγκαλο να βρίσκουν τον δρόμο προς τον αντίπαλο καλάθι, όμως οι ασπρόμαυροι με 4 πόντους του Κοκκινέλη και βοήθειες από Μαριόλη και Χρυσανθόπουλο παρέμεναν μπροστά με 30 – 27.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι συνάντησαν πολλά επιθετικά προβλήματα βάζοντας μόνο δύο καλάθια με Γρηγορόπουλο και Μαριόλη. Έτσι λοιπόν τα Panzerakia με έναν φοβερό και τρομερό Ηλία Φανουργιάκη να πετυχαίνει 12 συνεχόμενους πόντους πήραν το ροζ φύλλο επικρατώντας με 34 – 41.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ηλίας Φανουργιάκης με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Μαριόλης με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά η L” Ovelha είχε 10/48 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 5/13 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Τα Panzerakia είχαν 13/55 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 3/6 βολές, κατέβασαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

L”Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Μαριόλης 10 (11ρ.), Λυμέρης 2, Τριγάζης 2, Χρυσανθόπουλος 2, Γράψας 9, Γρηγορόπουλος 2 (7ρ.), Κοκκινέλης 7(8.ρ.).

Panzerakia (Χριστόπουλος): Φιλιππόπουλος, Πάλλας 5, Λ. Πάγκαλος 9 (6ρ.), Κατσιγιάννης 11 (9ρ.), Δ. Πάγκαλος (6 ρ.), Μαλλιαρός 4(13ρ.), Φανουργιάκης 12 (13ρ.), Παπαδόπουλος (6 ρ.).

Τι μας άρεσε: Το κρεσέντο του Φανουργιάκη στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τι δεν μας άρεσε: Το χαμηλό σκορ της αναμέτρησης .