15/10/2023
Rising Suns 7 20 29 9 - 65 -
Salonica Titans 9 12 12 16 - 49 -

Καλή εμφάνιση και νίκη για τους Risnig Suns!

Η αγωνία ξεκίνησε από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με μικρή διαφορά, με τους Salonica Titans να προηγούνται 7-9. Οι παίχτες των δύο ομάδων έδειξαν τις δεξιότητές τους και την ανταγωνιστικότητά τους από το πρώτο σφύριγμα , αλλά τα αρκετά άστοχα σουτ οδήγησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Rising Suns κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα, καθώς τελειώσαν το δεκάλεπτο με μια διαφορά 6 πόντων. Οι παίχτες των Rising Suns,Χατζηεμμανουήλ και Αναγνωστόπουλος, πέτυχαν εντυπωσιακές επιδόσεις και η ομάδα τους έδειχνε να βρίσκεται σε καλή φόρμα , την ίδια στιγμή που οι Salonica Titans έψαχναν τα πατήματά τους.

Στη τρίτη περίοδο οι Rising Suns μπήκαν με σπασμένα τα φρένα κατάφεραν να επιβάλλουν τον δικό τους φρενήρη ρυθμό και με ένα εξαιρετικό επιθετικό κρεσέντο κατάφεραν να επικρατήσουν με επιμέρους σκορ περιόδου 29-12. Από την πλεύρα τους οι Salonica Titans προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να ανταπεξέλθουν στον γρήγορο ρυθμό του παιχνιδιού.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Rising Suns έριξαν τους ρυθμούς του παιχνιδιού,οι Salonica Titans κατάφεραν να μειώσουν και να κλείσουν όσο μπορούσαν την ψαλίδα της διαφοράς.Τελικό σκορ 65-49 υπέρ των Rising Suns.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Χατζηεμμανουήλ Χαράλαμπος ο οποίος άγγιξε το Double Double με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από τους Salonica Titans ξεχώρισε ο Καλαθάς Νικόλαος ο οποίος και αυτός από την πλευρά του άγγιξε το Double Double καθώς πέτυχε 9 πόντους και μάζεψε και 13 ριμπάουντ.

Rising Suns: Αναγνωστόπουλος 12, Γαμβράκης, Ιωαννίδης 5(1), Καρυπίδης 3(1), Κατάκης 2, Κουτσιβίτης 4, Λαδόπουλος 3(1), Μάρκος 4, Παπαθεωδόρου 6, Σεφερτζής 2, Τζωρτζίου 10(1), Χατζηεμμανουήλ 14(2)

Salonica Titans : Αλειφτήρας, Αξάς 5, Βανδήρας 11, Καλαθάς 9, Καλογήρου 13, Κατσαβός 4, Σαρασίτης, Τράκας 3(1), Τσιβελεκίδης 4