14/04/2024
Harlems 17 24 17 19 - 77 -
Limoges 14 17 20 8 - 59 -

Καλή αρχή για τους Harlems!

Στα του αγώνα, το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυναμικά και με τις δύο ομάδες να σφύζουν από ενέργεια, κυνηγώντας κάθε φάση σε άμυνα και επίθεση. Ο Μότσιος οδηγούσε επιθετικά τους Harlems με 9 δικούς του πόντους και με 2 τελικές πάσες, ενώ για τους Limoges το δρόμο έδειξε ο Τριαντογιάννης με 7 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Δαβιλά να σκοράρει άλλους 5. Το δεκάλεπτο έληξε με 17-14 , υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο παραγωγικό και για τις δύο ομάδες επιθετικά. Ο Κοψιδάς μαζί με τον Δαμίγο οδηγούσαν επιθετικά στην αρχή της περιόδου, με 4 πόντους έκαστος. Απέναντι τους ο ζεστός από τα 6.75 Β.Ι Αντωνόπουλος με 2/2 τρίποντα, έβαζε σθεναρή αντίσταση στους Harlems. Οι γηπεδούχοι σφίξανε την άμυνα τους και βρήκαν εύκολους πόντους από την γραμμή της φιλανθρωπίας, με τον Μότσιο να είναι συχνός επισκέπτης της . Το δεκάλεπτο έληξε με την διαφορά να βρίσκεται στους 10, υπέρ των Harlems, με σκορ 41-31 .

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, το σκορ ανοίγει για την τρίτη περίοδο ο Δαμίγος, με τρίποντο εκτέλεση από τις 45°. Οι φιλοξενούμενοι θα βγάλουν αντίδραση και θα τρέξουν ένα σερί 12 αναπάντητων πόντων και θα μειώσουν στο καλάθι, 44-43. Υπεύθυνοι για το σερί αυτό ο Τριαντογιάννης με 4 πόντους, ο Β.Ι. Αντωνόπουλος με 3 δικούς του και οι Δαβιλάς και Χανιαλάκης με 2 πόντους ο καθένας . Οι Harlems έβγαλαν αντίδραση, συγκεντρώθηκαν επιθετικά και παρά την πίεση των Limoges παρέμειναν μπροστά στο σκορ με 58-51.

Η κούραση, από την υπερπροσπάθεια που κατέβαλαν οι φιλοξενούμενοι στην τρίτη περίοδο αλλά και το κλειστό rotation των 6 αθλητών που είχαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ήτανε πλέον φανερά στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι βλέποντας τα σημάδια κούρασης των Limoges, ανέβασαν στροφές σε άμυνα και επίθεση και έφυγαν νικητές από το Κάρβουνο, με σκορ 77-59. Για τους Harlems ξεχώρισαν επιθετικά στην τέταρτη περίοδο ο Δαμίγος με 4 τελικές πάσες και ο Ξυγκάκης με 8 πόντους .

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Νικόλαος Μότσιος των Harlems , γεμίζοντας το φύλλο της στατιστικής με  21 πόντους, 9 ριμπάουντ , 4 ασίστ , 1 κλέψιμο αλλά και 1 κόψιμο. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τριαντογιάννης Παναγιώτης με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Harlems(Δαμίγος): Μότσιος 21, Σταυρόπουλος 8, Δαμίγος 9, Σαρασουάτι , Κάντζιος 9, Ξυγκάκης 11, Κ.Οικονόμου 2, Κοψιδάς 17 .

Limoges(Μπραντίτσας): Β.Α. Αντωνόπουλος 14, Β. Ι. Αντωνόπουλος 5, Μπραντίτσας 2, Τριαντογιάννης 16, Χότζα 7, Χανιαλάκης 6, Δαβιλάς 9.

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια ανατροπής των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο!