25/10/2023
Deportivo Faliro 17 21 19 17 - 74 -
Aladalon 13 12 17 24 - 66 -

Κάλυψαν και τον Μαρινάκη!

Έπαιξαν και για τον απόντα Γιάννη Μαρινάκη οι υπόλοιποι παίκτες της Deportivo και επιβλήθηκαν με τελικό σκορ 74-66 στο κλειστό του ΣΕΦ.

Ξεκάθαρα ισορροπημένο, ξεκάθαρα μοιρασμένο και χωρίς καμία διάθεση να τρέξει καμία ομάδα ήταν το ξεκίνημα του αγώνα στο ΣΕΦ, με τον Σαλτουρίδη να απαντά από το ποστ στα 2 τρίποντα του φορμαρισμένου Στράτου Φελλά, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-13 να μας δείχνει τουλάχιστον αρχικά πως το παιχνίδι δύσκολα θα ξεφύγει και θα κριθεί προς το τέλος. Ο Αθανασάκος με ένα τρίποντο και ο Σεφέρης με άλλο ένα κατάφεραν να μειώσουν τη μεγάλη διαφορά που είχε χτίσει η Deportivo από τις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τον Παπαδόπουλο όμως να επιμένει και να σκοράρει για να κλείσει το ημίχρονο στο 38-25 υπέρ της παρέας του Μαρούσου.

Ο Σεφέρης είχε μπόλικη... όρεξη επιθετικά και έκανε ό,τι μπορούσε ώστε οι Aladalon να μειώσουν τόσο ώστε να προσπαθήσουν τη μεγάλη ανατροπή στο τέλος, όμως ο Γαρμπής και ο Νίκος ο Ναυπλιώτης απάντησαν άμεσα, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 57-42 για Deportivo, η οποία έδειχνε πως έπρεπε να γίνει κάτι... τραγικό για να χάσει τον έλεγχο του αγώνα και τη νίκη από τα χέρια της! Κάτι τέτοιο λοιπόν δεν έγινε, καθώς ο Μαρούσος και η παρέα του συνέχισαν να είναι αποδοτικοί μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με το τελικό σκορ να είναι το 74-66 στο κλειστό του ΣΕΦ.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Διονύσης Γαρμπής με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 3 λάθη. Από τους Aladalon ξεχώρισε ο Δημήτρης Σεφέρης με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 18/39  δίποντα, 9/34 τρίποντα, 11/13 βολές, 43 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 12 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/45 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 7/13 βολές, 45 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 14 λάθη.

Deportivo Faliro (Μαρούσος): Γαρμπης 17, Παπαδόπουλος 14, Ναυπλιώτης 3, Μαρούσος 15, Κομνηνός 5, Φελλάς 6, Κακαλέτρης 2, Παύλου 12.

Aladalon (Αθανασάκος): Συλιγνάκης 2, Λίτσας 15, Αθανασάκος 5, Σεφέρης 18, Σαλτουρίδης 15, Κτενίδης 7, Σδούγκας 4.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα στον αγώνα!