14/12/2023
La Bola De Papel 18 21 20 17 - 76 -
Retro Pacers 18 10 17 17 - 62 -

Ήταν καλύτερη και κέρδισε η La Bola!

Καλύτερη σε άμυνα και επίθεση η La Bola de Papel, εκμεταλλεύτηκε παράλληλα τις απουσίες των Retro Pacers και επικράτησε με σκορ 76-62 για την Evolution κατηγορία!

Δύο εύστοχα τρίποντα στις πρώτες επιθέσεις των δύο ομάδων έδωσαν από νωρίς σχετικά ένα όμορφο τέμπο στον αγώνα, με Μιχάλη Τσουκάλη και Κουφόπουλο, Μπουρμπόν να το ξεκινούν και Χατζημιχάλη να το... συνεχίζει, μέχρι ο Καραμανλής μπει και αυτός στον "χορό" για το 18-18 πρώτης περιόδου. Η συνέχεια ήταν διαφορετική, καθώς η άμυνα των γηπεδούχων... έπνιξε τους Retro, οι οποίοι πέρα του Καζαφέρη δεν είχαν άλλη αξιόπιστη λύση στην επίθεση, με τον Μιχάλη Τσουκάλη να "μαγεύει" στο άλλο μισό και το ημίχρονο να κλείνει στο 39-28 για την παρέα του Αβούρη!

Το δυναμικό μπάσιμο των Pacers στην τρίτη περίοδο και η μείωση του σκορ στους 5 (42-37) ήταν ξεκάθαρα λόγω του Καζαφέρη, ο οποίος ήταν συγκινητικός! Η βελτίωση όμως των γηπεδούχων στη συνέχεια ήταν άμεση, με τον Καραϊσκάκη να αναλαμβάνει δράση και με ατομικές ενέργειες να υπογραφεί το 59-45 τρίτου δεκαλέπτου! Αφού λοιπόν εκεί δεν... χάθηκε η μπάλα, η La Bola έκανε αυτά που ήθελε ο coach Αβούρης και έφτασε στη νίκη με τελικό σκορ 76-62, έπειτα από πολύ όμορφο παιχνίδι!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Καραθανάσης με 32 πόντους, 12 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλεψιμο και 2 λάθη. Από τους Retro ξεχώρισε ο Άρης Καζαφέρης με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 26/55 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 15/20 βολές, 49 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/42 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 7/15 βολές, 35ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 11 λάθη.

La Bola de Papel (Αβούρης): Τσουκάλης Μ. 9, Καραθανάσης 32, Καραϊσκάκης 5, Κιφοκέρης 11, Πάληος 11,  Γκιουλμπαξιώτης 6, Μαρτίν, Τσουκάλης Π. 2.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Πουλαδάκης, Κουφόπουλος 11, Βαμβακάρης, Καζαφέρης 18, Χατζημιχάλης 15, Μπουρμπόν 9, Γεωργάρας 9.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!