02/11/2022
Nickan 13 24 19 9 - 65 -
Leontario BC 26 16 25 7 - 74 -

Καλή εμφάνιση και πρώτη νίκη το Leontario!

Το βραδάκι της Τετάρτης 2 Νοεμβρίου στο Μπασκετάκι Αρένα, σε ένα πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι μέσα σε άψογο κλίμα, το Leontario έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή, επικράτησε με 65 – 74 απέναντι στην Nickan, κάνοντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Το Λεοντάριο έκανε καταπληκτικό επιθετικά πρώτο δεκάλεπτο, σκόραρε κατά ριπάς από την περιφέρεια και διατηρούσε προβάδισμα 13 – 26. Ο Πλαγιαννάκος ήταν ο αρχιμπόμπερ με τρία τρίποντα, με τον Βόσικα να τον ακολουθεί με 7 πόντους και τους Βλάχο και Βεργόπουλο να έχουν 5 και 4 αντίστοιχα, ενώ για την Nickan ξεχώρισε ο Τσίλης με δύο τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν σειρά των γηπεδούχων να πατήσουν καλύτερα στο παρκέ και με το δίδυμο Μεϊδάνη και Ανδριόπουλο να οδηγούν την επίθεση με 8 πόντους έκαστος , μείωσαν στο τέλος του ημιχρόνου σε 37 – 42. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, το Λεοντάριο που έκανε εκτεταμένο ροτέισον, είχε πολυφωνία στην επίθεση με εφτά διαφορετικούς παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι δυο ομάδες μας προσέφεραν πολύ ωραίο θέαμα και στην τρίτη περίοδο με το σκορ να παραμένει υπέρ των φιλοξενούμενων 58 – 67. Ήταν η σειρά της Nickan να πυροβολεί από την περιφέρεια με πέντε τρίποντα( Κωστόπουλος 2,Μορφιάδης, Καραβάκης, Κερένης), αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Σκούρα να είναι κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια με 9 πόντους, τον Βλάχο να έχει επίσης 9 και μάλιστα συνεχόμενους πόντους και τον Πλαγιαννάκο να μοιράζει όποτε και όπως θέλει, διατηρούσαν την πρωτοπορία.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι ρυθμοί έπεσαν κατά πολύ, με την εικόνα της αναμέτρησης όμως να μην αλλάζει και το Λεοντάριο να φεύγει με το ροζ φύλλο με σκορ 65 – 74. Ο Βόσικας ήταν ηγέτης στην επίθεση των νικητών, καθώς πέτυχε και τους 7 πόντους της ομάδας του, ενώ τους γηπεδούχους πάλευε να κρατήσει μόνος του ο Μεϊδάνης με 6.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Πλαγιαννάκος, με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μεϊδάνης με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Η Nickan είχε 16 / 41 δίποντα, 9 / 27 τρίποντα, 6 / 11 βολές, κατέβασε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 20 ασίστ , έκλεψε 21 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη. Το Leontario είχε 14 / 33 δίποντα, 10 / 28 τρίποντα, 16 / 17 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ , έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 22 λάθη.

Nickan(Σιγανός): Ανδριόπουλος 9(13ρ.), Γκατζέλης, Καραβάκης 6, Κερένης 5, Κωστόπουλος 7, Μαστορόπουλος 2, Μεϊδάνης 16(10ρ.), Μορφιάδης 8, Ξουράφης 8, Σιγανός, Τσίλης 6.

Leontario (Πλαγιαννάκος):Κωνσταντιδέλης, Βεργόπουλος 4, Βλάχος 17, Βόσικας 22(12ρ.), Κορωνάκης 2, Κρουστάλης, Μαράκης 2, Πλαγιαννάκος 12(9ε-8 ασίστ), Σκούρας 11, Χατζησπύρου 4, Σπυρόπουλος.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ποιοτικούς αντιπάλους.