11/01/2024
Griffins 20 16 17 20 - 73 -
Tripodiakos 8 16 19 27 - 70 -

Καλώς τους Griffins!

Με τεράστια νίκη ξεκίνησαν τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος, αλλά και το 2024 οι Griffins, καθώς στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Master League κέρδισαν τον Τριποδιακό με 73-70 στο ΓΣΠ και επέστρεψαν στις νίκες μετά από κάτι παραπάνω από δύο μήνες!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Griffins στο παιχνίδι, αφού με 7 πόντους του Κοτσόλη, δύο τρίποντα του Βιλτανιώτη και 5 πόντους του Βρέλλη, βρέθηκαν μέχρι και στο +14, 18-4, και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +12, 20-8. Ο Γαλανόπουλος με 4 πόντους και οι Σαρλής - Καψής με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 7 νέους πόντους του Κοτσόλη, 6 του Καβακάκη και τρίποντο του Σπυρόπουλου, ξέφυγαν στους 18, 36-18, 3:00 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφερε ο Tripodiakos ήταν να μειώσει στους 12, 36-24, με τους Κατσούλη και Νίκα να σκοράρουν από 6 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σαρλής πήρε μπρος και με 10 δικούς του πόντους και 5 του Κατσούλη, κατάφεραν να μειώσουν για την παρέα του Τσουργιάννη στους 3, 41-38, 4:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου το συγκρότημα του Χρόνη αντέδρασε και με τους Κοτσόλη - Κιαχόπουλο να έχουν από 5 πόντους έκαστος, απέκτησαν εκ νέου διψήφια διαφορά 10 πόντων, 53-43, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Griffins άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Βρέλλη, Κοτσόλη και Καβακάκη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 73-70, παρά τις τάσεις αυτοκτονίας στο τελευταίο λεπτό! Πάλεψε μέχρι το φινάλε ο Tripodiakos να γυρίσει το παιχνίδι, ωστόσο δεν του έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Κατσούλη, Νίκα και Σαρλή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/13 βολές, 17/33 δίποντα και 11/28 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/18 βολές, 13/38 δίποντα και 12/39 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Betsson MVP των Griffins ο Κοτσόλης με 26 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 8/12 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος για τον Τριποδιακό ο Νίκας με 19 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 4/10 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι.

Griffins (Χρόνης): Βιλτανιώτης 6 (2), Σπυρόπουλος 7 (1), Κιαχόπουλος 7 (1), Κοτσόλης 26 (3), Βρέλλης 14 (2), Ζαχαρτσένκο, Καβακάκης 13 (2), Καραγιάννης

Tripodiakos (Τσουργιάννης): Γαλανόπουλος 9 (1), Καλδής 2, Σαρλής 20 (5), Καψής 3, Νίκας 19 (2), Αλεξανδρής, Κατσούλης 17 (4)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!