27/06/2020
Titans 13 6 14 17 - 50 -
Gladiators 16 16 6 22 - 60 -

Καλό καλοκαίρι από τους Gladiators!

Την παραμονή τους στην Master League εξασφάλισαν το βράδυ της Παρασκευής στον Κολωνό οι Gladiators, καθώς για την 19η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League κέρδισαν τους Titans με 50-60 και τους άφησαν να παλέψουν για την σωτηρία στα τελευταία δύο παιχνίδια.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Gladiators, καθώς με 8 πόντους του Μισιχρόνη και 6 του Τσακίρη, βρέθηκαν στο +6, 5-11, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 13-16. Ο Κατσιφής με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Καραγεωργάκης, Πόγκας και Καρατσόλης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Ρούσσο και Λαδά με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 19-32. Μοναδικός διασωθέντας των Titans στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μούρτος, πετυχαίνοντας και τους 6 πόντους της ομάδας του.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Τιτάνες κατάφεραν να περιορίσουν τον αντίπαλο και με τους Μούρτο (4π), Κατσιφή (4π) και Πόγκα (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, πλησίασαν στους 5, 33-38. Τους Gladiators διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι Τσακίρης και Αρφαράς με 4 και 2 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 33-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του coach Pritsou άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και πρωταγωνιστές τους Τσακίρη (11π), Μισιχρόνη (6π) και Ρούσσο (5π), έφτασε στη μεγάλη νίκη με 50-60. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Titans να γυρίσουν το παιχνίδι, ωστόσο οι 6 πόντοι του Πόγκα, οι 5 του Καραγεωργάκη και οι 4 του Μούρτου δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/13 βολές, 22/56 δίποντα και 1/22 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/17 βολές, 17/54 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν 62 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Titans ο Καραγεωργάκης με 8 πόντους, έχοντας 2/6 βολές και 3/5 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Gladiators ο Τσακίρης με 23 πόντους, έχοντας 10/13 βολές, 5/13 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη.

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Σωμαράκης, Ηλιαδάκης Β., Αλεφραγκής, Μούρτος 15, Καρατσόλης 4, Λιονάκης, Πόγκας 11 (1), Μπαμπάτσικος 2, Κατσιφής 10, Καραγεωργάκης 8

Gladiators (Pritsos): Τσακίρης 23 (1), Αρφαράς 4, Λαδάς 3 (1), Χριστόπουλος 4, Μισιχρόνης 16 (2), Ρούσσος 10 (1), Γκαλάς

Τι μας άρεσε: Η άψογη διαχείριση του αγώνα από τον coach P!