15/06/2022
Rakuzan 20 5 17 19 - 61 -
New World Fix 18 20 22 25 - 85 -

Καλό καλοκαίρι από τους New World Fix!

Με νίκη αποχαιρέτησαν το πρωτάθλημα της Summer Master League οι New World Fix, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου κέρδισαν εύκολα τους Rakuzan με 61-85 στον Κολωνό, ωστόσο έμειναν εκτός συνέχειας του πρωταθλήματος λόγω του μηδενισμού που είχαν, σε αντίθεση με τους ηττημένους, που μπορεί να μην έχουν γευτεί την χαρά της νίκη, όμως, θα βρεθούν στα playoff, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τους War Gamers!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 7 πόντους του Φωτητζόγλου, δύο τρίποντα του Ντρίλιζα και 5 πόντους του Καρτζόγλου, οι Rakuzan προηγήθηκαν με 20-18. Ο Κουτουζής με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 4 πρόσθεσαν οι Λάβαρης και Ζαμπέτης.

Στην δεύτερη περίοδο οι New World Fix έσφιξαν την άμυνά τους και με προσωπικό show του Λάβαρη και 5 πόντους του Λαδά, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 25-38. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τον Φωτητζόγλου να σκοράρει 3 πόντους και τον Μάνο Η. Παυλίδη 2.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα των Γαλανού – Τασιούδη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με 8 πόντους του Λογγίτση, 6 του Ζαμπέτη, 5 του Λάβαρη και τριποντάκι του Κουτουζή, έφτασε στο +22, 30-52. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 18, 42-60, με τον Ντρίλιζα να πετυχαίνει 9 πόντους και τον Φωτητζόγλου 5. Σκορ τρίτης περιόδου 42-60!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι New World Fix έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 61-85, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κουτουζή, Χαντάντ, Λάβαρη και Ζαμπέτη. Για τους Rakuzan στα τελευταία λεπτά της συνάντησης ξεχώρισαν οι Φωτητζόγλου, Ντρίλιζας και Καρτζόγλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/16 βολές, 15/47 δίποντα και 7/16 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 18 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 8/14 βολές, 28/52 δίποντα και 7/31 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Rakuzan ο Ντρίλιζας με 21 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 2/5 δίποντα και 5/9 τρίποντα, ενώ μάζεψε 13 ριμπάουντ και υπέπεσε σε 4 λάθη. Betsson mvp των New World Fix ο Λάβαρης με 24 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 10/14 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Rakuzan (Φωτητζόγλου): Ντρίλιζας 21 (5), Παυλίδης Η. Μ. 2, Παυλίδης Σ. Μ. 2, Καρτζόγλου 8 (2), Φωτητζόγλου 26, Ράλλης 2, Λογοθέτης

New World Fix (Τασιούδης – Γαλανός): Λογγίτσης 10, Ζαμπέτης 15, Λαδάς 5 (1), Χαντάντ 8, Κουτουζής 23 (5), Λάβαρης 24 (1)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των New World Fix!