07/07/2020
Μίνωες 11 8 15 9 - 43 -
Peristeri Trelleborg 11 14 12 8 - 45 -

Καλό καλοκαίρι με νίκη η Peristeri Trelleborg!

Τη Δευτέρα το βράδυ 6 Ιουλίου στο κλειστό του Enersize, οι Μίνωες καίγονταν για την νίκη που θα τους έφερνε ένα βήμα από την παραμονή, αλλά οι Peristéri Trelleborg σε ματς θρίλερ επικράτησαν με 43 – 45 κλείνοντας με νίκη την φετινή σεζόν.

Οι Μίνωες μπήκαν δυνατά λόγω σημασίας του παιχνιδιού και προηγήθηκαν με Μάρκο(5),Δερδελάκο, Μπουραζάνη και Κυριακόπουλο, οι Trelleborg όμως σιγά-σιγά ισορρόπησαν και με 4 πόντους του Τύρου, τρίποντο του Μονιού και βοήθειες από Βαγενά και Tσίντζα ισοφάρισαν 11 – 11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με σερί 0 – 9 από Τύρο, Δρακόπουλο, Βαγενά και Μονιό κάνοντας το σκορ 11 – 20. Οι Μίνωες προσπάθησαν να αντιδράσουν με Πατίρη, Χριστακόπουλο και Μάρκο να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι, ενώ Τύρος και Δρακόπουλος με τρίποντο διαμόρφωσαν το 19 – 25 σκορ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Μίνωες ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα και με 4 πόντους του Κανελλοπούλου, τρίποντο του Αλεξόπουλου και βοήθειες από Δερδελάκο και Μάρκο πήραν προβάδισμα με 30 – 29. Οι Οράνιε έβγαλαν άμεση αντίδραση και με δίποντο του Δαλέζου και βολές από Δρακόπουλο και Βαγενά προσπέρασαν 30 – 35. Ο Μάρκος με 4 δικούς του μείωσε στον πόντο και ο Δρακόπουλος έγραψε το 34-37!

Στο ξεκίνημα του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με βολές από Δρακόπουλο και Βαγενά, ενώ οι Μίνωες με 4 πόντους του Κανελλόπουλου και καλάθια από Δερδελάκο και Παπαστάμο ισοφάριζαν 41 – 41.Με 3 λεπτά να απομένουν για την λήξη του ματς ο Βαγενάς με τρίποντη βόμβα έκανε το 41 – 44 και ο Κανελλόπουλος με δίποντο μείωσε ξανά στον πόντο.Ο Τσίντζας με μία βολή έκανε το 43 – 45 και τα άστοχα τρίποντα των Κυριακόπουλου και Κανελλόπουλου στην λήξη πέρασαν το ματς στην ιστορία.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Τύρος με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Αλεξόπουλος με 3 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Μίνωες είχαν 14 – 46 δίποντα, 4 – 13 τρίποντα, 3 – 12 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Η Trelleborg είχε 10 – 41 δίποντα, 4 – 20 τρίποντα, 13 – 14 βολές,Κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Μίνωες(Δερδελάκος): Αλεξόπουλος 3 (17ρ.), Μπουραζάνης 2, Μάρκος 13, Πατίρης 3, Χριστακόπουλος 1, Παπαστάμος 2, Κυριακόπουλος 2 (3κλ.), Κανελλόπουλος 14 (9ρ.), Δερδελάκος 3(3ας.).

Peristéri Trelleborg (Τσίντζας): Τύρος 10(15ρ.), Βαγενάς 11 (3ας.), Μονιός 6(6ρ.),Δρακόπουλος 13, Δαλέζος 2,Τσίντζας 3.

Τι μας άρεσε: Οι Trelleborg παρότι αδιάφοροι προς τιμήν τους έπαιξαν το ματς στα ίσια!