09/10/2023
Hoopers BC 12 7 10 11 - 40 -
Pink Paper 12 14 17 9 - 52 -

Καλό ξεκίνημα για το Pink Paper!

Πρεμιέρα στην Evolution έκαναν το βράδυ της Δευτέρας 9 Οκτωβρίου Hoopers και Pink Paper, με τους φιλοξενούμενους να είναι εκείνοι οι οποίοι μπήκαν με το… δεξί στη νέα τους προσπάθεια επικρατώντας 40-52. Οι Hoopers φάνηκαν ανταγωνιστικοί μόλις για ένα δεκάλεπτο, με το Pink Paper να φτιάχνει μία καλή διαφορά στην δεύτερη περίοδο, την οποία και μπόρεσε να κρατήσει μέχρι το φινάλε.

Ο Καραΐσκος έκανε την αρχή για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στις πρώτες στιγμές του ματς βρέθηκαν μπροστά με 6-11. Η απάντηση ήρθε από την πλευρά των Hoopers, με τον Λιόκα να αναλαμβάνει δράση και το ματς να οδηγείται στην ισοπαλία (11-11). Μάλιστα το σκορ παρέμεινε ισόπαλο και στο φινάλε της πρώτης περιόδου, καθώς ο φωτεινός πίνακας έγραφε 12-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Pink Paper πήρε πόντους πίσω από τα 6,75 από τους Κοντομίχο, Ορφανίδη και Αζάρ και έτσι «έχτισε» μία μικρή διαφορά 8 πόντων (15-23). Χαραλαμπίδης και Μεντζέλος μείωσαν σε 19-23, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά διά χειρός Καραΐσκου, έφτασαν στο 19-26 που ήταν και το σκορ που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Οι Hoopers σκόραραν στην πρώτη φάση του τρίτου δεκαλέπτου (21-26) και από εκεί και έπειτα… έπεσε μαύρο. Έτσι το Pink Paper βρήκε την στιγμή του και με ένα σερί 0-10, έφτασε την διαφορά στο +15 για το 21-36. Μάλιστα λίγο πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου η απόσταση έφτασε ακόμα και τους 17 πόντους (26-43), ωστόσο Μεντζέλος και Αντωνίου έγραψαν το 29-43 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις από το τρίποντο, με τον Καμπόσο να κάνει το 31-48. Η αλήθεια είναι πως το παιχνίδι έγινε κάπως πιο άναρχο στα τελευταία λεπτά, με τους Hoopers να πλησιάζουν στο -10(38-48), όμως αυτό ήταν το μόνο που κατάφεραν μέχρι την λήξη του ματς. Το Pink Paper διαχειρίστηκε καλά τις τελευταίες φάσεις και τελικά πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 40-52.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κοντομίχος με 9 πόντους, 1 κλέψιμο και 10 ριμπάουντ. Από τους Hoopers αυτός που κατάφερε να ξεχωρίσει ήταν ο Νικόλαος Σαριδάκης με 9 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι Hoopers τελείωσαν το ματς με 13/43 δίποντα, 1/18 τρίποντα, 11/18 βολές, 42 ριμπάουντ, αλλά και 6 ασίστ, 11 κλεψίματα, 13 λάθη και 4 μπλοκ. Το Pink Paper μέτρησε 11/34 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 3/10 βολές, 45 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Επίσης είχε 10 κλεψίματα, 19 λάθη και 4 μπλοκ.

Hoopers (Ματθαίου): Αντωνίου 7(10ρ.), Κάραλης 2(2ρ.), Κατσάφαρος, Λιόκας 1(4ρ.), Ματθαίος 5(2ρ.), Μεντζέλος 7(3ρ.), Σαριδάκης 9(13ρ.), Χαραλαμπίδης 9(7ρ.)

Pink Paper (Καμπόσος): Αζάρ 6(5ρ.), Βούλγαρης, Ζηζόπουλος 2(3ρ.), Καμπόσος 9(3ρ.), Καραΐσκος 12(6ρ.), Καρπούζης 4(3ρ.), Κοντομίχος 9(10ρ.), Κωλέττης 1(4ρ.), Μποτσάκος 1(1ρ.), Ορφανίδης 8(5ρ.), Πρασόπουλος

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση του Pink Paper.