19/10/2019
Shooting Stars - 16 5 12 - 33 -
Los Abeles Fakers 16 15 21 7 - 59 -

Καλοδουλεμένος… σεφτές για τους Fakers!

Οι Los Abeles Fakers ήταν πολύ καλοί από το ξεκίνημα, έμειναν σταθεροί μέχρι το φινάλε και με ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα πήραν την πρώτη τους νίκη, στην τελευταία αγωνιστική του 19ου ομίλου του Basketaki Cup, επί των Shooting Stars, οι οποίοι ξύπνησαν μετά το δεκάλεπτο, αλλά δεν πλησίασαν τους «πράσινους».

Με τα αδέρφια Βογιατζή να έχουν ορεξούλες από την αρχή και τον αρχηγό Μαυρακάκη να έχει επανέλθει στα… τελείως καλά του, οι «Φέικερς» πήραν τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους «Αστέρες», με το σκορ στο δεκάλεπτο να είναι εμφατικό υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων (0-16)!

Από τη δεύτερη περίοδο συνήλθαν οι Stars και οι Καντερές, Γιαννακόπουλος, Σταύρου, Μηλιώνης προσπάθησαν να τους βάλουν στο παιχνίδι (9-19 στο 14’), όμως οι «πράσινοι» δεν ήταν διατεθειμένοι να χαλαρώσουν και με τα τρίποντα από Μαυρακάκη, Τζαφέρη, συν τα drive των Φωτεινού, Κωνσταντουδάκη, έκλεισαν το ημίχρονο στο 16-31.

Μαυρακάκης, Τζαφέρης και Φωτεινός έβαλαν κι άλλα τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο και μαζί με τους Κωνσταντουδάκη, Θανάση και Παναγιώτη Βογιατζή μεγάλωσαν τη διαφορά για τους Fakers, αφού οι «μπλε» κόλλησαν πάλι επιθετικά και οι Γιαννακόπουλος, Σταύρου έβαλαν από ένα σουτ, με το 30ο λεπτό να διαμορφώνεται στο 21-52.

Η κατάσταση δεν ήταν καθόλου εύκολο να αλλάξει στο τέταρτο δεκάλεπτο και φυσικά δεν άλλαξε, παρόλο που οι Σούτινγκ Σταρς προσπάθησαν να επανέλθουν με τους Μηλιώνη, Σταύρου, με το τελικό 33-59 να γίνεται από τους Παναγιώτη Βογιατζή και Μαυρακάκη που έδωσαν την πρώτη νίκη στους φιλοξενούμενους.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιώτης Βογιατζής με 19 πόντους, 15 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα και 1 ασίστ, ενώ από τους Σταρς ξεχώρισε ο Μιχάλης Μηλιώνης με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι «μπλε» είχαν 7/37 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 7/14 βολές, 38 ριμπάουντ (9-29), 4 ασίστ, 12 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «πράσινους» να τελειώνουν το ματς με 17/54 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 4/12 βολές, 57 ριμπάουντ (23-34), 12 ασίστ, 13 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Shooting Stars (Μηλιώνης): Μηλιώνης 13, Καντερές 7, Γιαννακόπουλος 7, Σταύορυ 6, Μόρφος, Παλκογιάννης

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Π. Βογιατζής 19, Θ. Βογιατζής 12, Μαυρακάκης 11 (3), Φωτεινός 7, Τζαφέρης 6, Κωνσταντουδάκης 4

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η φόρα με την οποία μπήκαν οι Φέικερς στο ματς και η διάθεσή τους για καλό μπάσκετ μέχρι το τέλος.