18/06/2023
Komic n Tragic 16 17 21 26 - 80 -
Grava Thunders 14 16 24 18 - 72 -

Καλοί οι Grava Thunders, καλύτεροι οι Summer Tragics!

Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι που για τρία δεκάλεπτα ήταν πραγματικό ντέρμπι, οι Summer Tragics επικράτησαν των Grava Thunders με 80-72 στο Athens Sports Hall και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους 16 της Summer Development League!

Βροχή τριπόντων παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με τρία τρίποντα του Ντρες και ένα του Σπυράτου, οι Summer Tragics προηγήθηκαν με 16-14. Ο Σουλτάτος ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, εκτελώντας τέσσερις φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Λίγγρη, 5 του Ντρες και 4 του Σπυράτου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 33-30. Τους Grava Thunders κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο ο Βρεττάκος, πετυχαίνοντας τους 11 από τους 16 πόντους της ομάδας του.

Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε κάποια ομάδα να ξεφύγει στο σκορ και έτσι στο φινάλε της περιόδου ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 54-54. Για τους Summer Tragics 9 πόντους είχε ο Τσιόγκας και δύο τρίποντα ο Ντρες, ενώ για τους φιλοξενούμενους 10 νέους πόντους σημείωσε ο Βρεττάκος, τον οποίο ακολούθησαν οι Σουλτάτος και Τσιμπίδης με 6 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 54-54, με τις δύο ομάδες να έχουν ευστοχήσει 10 φορές από την περιφέρεια!!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Τραγικοί" κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με δράστες στην επίθεση τους Λίγγρη, Σπυράτο και Παπαδόπουλο, ξέφυγαν στους 15, 74-59, 3:00 . Προσπάθησαν στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι να αντιδράσουν και κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά της ήττας, 80-72, με τους Σουλτάτο, Βρεττάκο και Αγαλόπουλο να βρίσκουν στόχο.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/18 βολές, 17/49 δίποντα και 12/29 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 25 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/9 βολές, 12/31 δίποντα και 14/34 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Summer Tragics ο Λίγγρης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 6/16 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Grava Thunders ο Σουλτάτος με 29 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 1/3 δίποντα και 9/17 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 5 λάθη.

Summer Tragics (Ντρες): Λίγγρης 15, Ντρες 21 (5), Παπαδόπουλος 12, Παπαντώνης 3, Ποθητός 2, Σπυράτος 13 (4), Τσαμουράς 3 (1), Τσιώγκας 11 (2)

Grava Thunders (Γκόγκος): Βρεττάκος 26 (5), Αγαλόπουλος 7, Γκόγκος 2, Καμουτσής 2, Μάντζαρης, Σουλτάτος 29 (9), Τσιμπίδης 6

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα του αγώνα και τα 26 τρίποντα!