23/06/2021
Hurricanes 10 20 15 18 - 63 -
Aballiers 25 8 19 20 - 72 -

Καλοί οι Hurricanes, καλύτεροι οι Aballiers!

Μετά από ένα πολύ όμορφο και μπασκετικό παιχνίδι, οι Aballiers επικράτησαν των Hurricanes με 63-72, ξεκινώντας έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον πρώτο όμιλο της Summer Development League, με τις δύο ομάδες να κατεβαίνουν με πάρα πολλές απουσίες.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Aballiers, καθώς με προσωπικό show του Σωτήρη Θάνου με 13 πόντους, 5 του Νίκου Θάνου και τρίποντο του Κρητικού, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 15 πόντων, 10-25. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της συνάντησης, με τους Περσίτσα και Βασιλειάδη να βάζουν από ένα τριποντάκι ο καθένας.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, αφού με τους Λατίφη (7π), Ηλιού (6π) και Βασιλειάδη (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, οι Hurricanes μείωσαν στους 3, 30-33. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Μανώλης, Σωτήρης Θάνος, Κρητικός και Γραμματικός με 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Aballiers, αν και είδαν τον αντίπαλο να φέρνει το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 38-38, κατάφεραν να κλείσουν και το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 45-52, χάρη σε 7 νέους πόντους του Σωτήρη Θάνου και 6 του Κρητικού. Τους Τυφώνες κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Λατίφης, Ηλιού και Περσίτσας με 5 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 45-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι μπλε διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Κρητικό (7π), Γραμματικό (4π), Σωτήρη Θάνο (4π) και Τσαρτσάρα (3π), έφτασαν στη νίκη με 63-72. Πάλεψαν μέχρι το τέλος για την ανατροπή οι μαχητικοί Hurricanes, ωστόσο οι 11 πόντοι του ασταμάτητου Ηλιού δεν τους ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/6 βολές, 14/43 δίποντα και 11/37 δίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/10 βολές, 23/58 δίποντα και 7/16 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1  τάπα.

Πολυτιμότερος των Hurricanes ο Ηλιού με 25 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 7/19 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Hall of Brands mvp των Aballiers ο Κρητικός με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 5/13 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Hurricanes (Βασιλειάδης): Λατίφης 17 (3), Παπαδημητρίου 2, Ηλιού 25 (3), Βασιλειάδης 6 (2), Περσίτσας 13 (3)

Aballiers (Μανώλης): Τσαρτσάρας 5 (1), Κρητικός 18 (2), Θάνος Σ. 26 (2), Θάνος Ν. 10 (1), Γραμματικός 8, Μανώλης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!