02/03/2024
RBD Indians B.C 7 22 19 10 - 58 -
Old Firm BC 22 24 12 21 - 79 -

Ετοιμάζονται για το καλοκαιρινό οι "Φίρμες"!

Το 13ο φετινό ροζ φύλλο αγώνα πήρε χθες το βράδυ στο κλειστό του Σπάρτακου η Old Firm, καθώς για την 24η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Development League κέρδισε με 58-79 τους Indians!

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε στο παιχνίδι η Old Firm, καθώς με 6 πόντους του Παϊκόπουλου, 4 του Βασιλείου, άλλους 4 του Κανελλόπουλο και 4 του Ζαχαρογιάννη, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 7-22. Ο Μπουρίτης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Ιωακειμίδης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Indians βρήκαν τα πατήματά τους και με 6 πόντους του Γάκου και 6 του Μπουρίτη, πλησίασαν στους 7, 15-22. Στη συνέχεια του πρώτου μέρους ο Ντραγκότι πήρε μπρος και με τρία δικά του τρίποντα, 5 πόντους του Καλαμπάκου και βοήθειες των Μουγκαράκη - Παϊκόπουλου, έδωσαν αέρα 20 πόντων στους φιλοξενούμενους, 29-49. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, 29-46, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Ιωακειμίδης με το δεύτερο τριποντάκι του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Κρητικού έσφιξε την άμυνά της και με τους Αρβανίτη, Ιωακειμίδη και Μπουρίτη να σκοράρουν από 6 πόντους έκαστος, πλησίασε στους 10, 48-58. Τη διψήφια διαφορά για το συγκρότημα του Ζαφειράκη στο τρίτο δεκάλεπτο διατήρησαν τα τρίποντα των Κανελλόπουλου και Ντραγκότι. Σκορ τρίτης περιόδου 48-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Old Firm είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Μουγκαράκη, Παϊκόπουλο, Ντραγκότι και Κανελλόπουλο, έφτασε άνετα στη νίκη με 58-79! Για τους "Ινδιάνους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Αρβανίτης και Μπουρίτης.

Πολυτιμότερος των Indians ο Αρβανίτης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 6/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο, ενώ πήρε 18 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP της Old Firm ο Ντραγκότι με 16 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 0/1 δίποντο και 5/15 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Indians (Κρητικός): Αρβανίτης 13, Κρητικός 1, Γάκος 7, Ιωακειμίδης 17 (4), Ζέζας,   Μπουρίτης 20

Old Firm (Ζαφειράκης): Καλαμπάκος 7, Βασιλείου 6, Ζαχαρογιάννης 6, Ντραγκότι 16 (5), Κανελλόπουλος 14 (2), Μουγκαράκης 12, Ναστούλης 2, Παϊκόπουλος 16

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια της Old Firm, αλλά και η μαχητικότητα των Indians!