03/02/2020
Singular Logic 17 14 9 13 - 53 -
Komic Mastoras BC 7 17 7 9 - 40 -

Κάλυψε και την διαφορά η Space 2!

Σάββατο βράδυ, 1 Φεβρουαρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, και Space Hellas 2 έχοντας τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα επικράτησε με 53 – 40 του Komic Mastora υπερκαλύπτοντας και την διαφορά του πρώτου γύρου.
Ο Παναγόπουλος άνοιξε το σκορ του αγώνα, αλλά η Space με τον Καραφώτη(4) οδηγό και βοήθειες από Παλιοκώστα, Δευτεραίο και Παπαευαγγέλου προηγήθηκε με 10 – 2. ο Komic σκόραρε μόνο με βολές από Νικόλα και Διαλελή και οι γηπεδούχοι με Μπόσκο, Παπαευαγγέλου και Καραφώτη έχτισαν διαφορά 10 πόντων (17 – 7).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με Σπυράτο, Παναγόπουλο και Νικόλα έβρισκε λύσεις στο σκοράρισμα, ενώ η ομάδα του Καπόπουλου με 4 πόντους του Μπόσκου και βοήθειες από Παπαευαγγέλου και Καραφώτη πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 26 – 14.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Komic πέρασε την μπάλα στο ζωγραφιστό και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Νικόλα που πέτυχε τους 16 από τους 17 πόντους της ομάδας του πλησίασε στο σκορ , ενώ για την Space Καραφώτης με 7 πόντους, Παπαευαγγέλου με 5 και Αράπογλου με δύο βολές την κρατούσαν μπροστά με 40-31.
Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Νικόλας πέτυχε το πρώτο καλάθι, αλλά στη συνέχεια 6 πόντοι από Παπαευάγγελου και μεγάλο τρίποντο του Δευτεραίου έγραψαν το 49-33! Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς με 4 πόντους του Παναγόπουλου και βολές από Γρηγοράκη και Ευσταθόπουλο, όμως Παπαευαγγέλου και Μπόσκος έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 53 – 40 που επέτρεψε στην Space να υπερκαλύψει και την διαφορά του πρώτου γύρου!
Mvp αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Άγγελος Καραφώτης με 17 πόντους, έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και έξι κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τίμος Νικόλας με 24 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.
Συνολικά η Space είχε 16/42 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 15/24 βολές, κατέβασε 31 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 14 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.
Ο Komic είχε 13/43 δίποντα, 0/17 τρίποντα, 14/30 βολές, κατέβασε 54 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασιστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.
Space Hellas 2(Καπόπουλος): Αράπογλου 2, Μπόσκος 8, Παπαευαγγέλου 19 (10ρ.), Χατζησάββας, Μαρίνος, Καραφώτης 17 (4ας,6κλ.), Παλιοκώστας 2 (7ρ.), Δευτεραίος 5, Σακκαδάκης.
Komic Mastoras (Στάμου): Σπυράτος, Αυγερινός, Νικόλας 24 (13ρ.), Ευσταθόπουλος 2, Παναγόπουλος 8 (15ρ.), Λίγγρης 2, Αθάνος , Γεράκης, Διαλελής 2(3ας.), Γρηγοράκης 2 (8ρ.).
Τι μας άρεσε: Οι εμπνεύσεις του Καραφώτη για την Space.