08/05/2022
Mpaloniakos 17 10 18 17 - 62 -
Kinglooney Tunes 11 14 12 10 - 47 -

Καλύτερα δεν γινόταν για τον Μπαλονιακό!

Σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους 16 των playoff ανόδου της D2-League απέκτησε ο Μπαλονιακός, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς απέναντι στους μαχητικούς KingLooney Tunes πήρε τη νίκη με 62-47.

Καλύτερος παρουσιάστηκε ο Μπαλονιακός στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Μπαμπούση και 5 του Γούλα, βρέθηκε μέχρι και στο +9, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 17-11. Ο Πουλοκέφαλος ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 8 πόντους, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Τζαβιδόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο ο Νίκος Κασάπας πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των KingLooney Tunes και με 12 δικούς του πόντους, με buzzer beater από το κέντρο στο φινάλε του πρώτου μέρους, έριξε την διαφορά στο καλάθι, 27-25! Τους γηπεδούχους διατήρησε σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο ο Λεβεντούρης με τους 4 πόντους που πέτυχε, ενώ από 2 είχαν οι Καρατσαρέας, Δημητρόπουλος και Μπαμπούσης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μπαλονιακός έβαλε εκ νέου μπρος τις μηχανές του και με 8 πόντους του Γούλα, 4 του Λαδιά και 4 του Λεβεντούρη, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 45-35. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 45-37, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Κασάπας, ενώ νωρίτερα 5 πόντους πέτυχε ο Πουλοκέφαλος και ένα τρίποντο έβαλε ο Τζαβιδόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 45-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Χοντροί είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με εύστοχες προσπάθειες των Μπαμπούση, Λάδια, Γούλα και Λεβεντούρη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 62-47, παίρνοντας έτσι σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης. Για τους KingLooney Tunes στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Κασάπας και Πουλοκέφαλος με 5 πόντους έκαστος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 27/59 δίποντα και 1/19 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/20 βολές, 9/41 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Betsson mvp για τον Μπαλονιακό ο Λεβεντούρης με 12 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 6/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των KingLooney Tunes ο Πουλοκέφαλος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 1/10 βολές, 5/8 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Μπαλονιακός (Λεβεντούρης): Γούλας 18 (1), Δημητρόπουλος 4, Λεβεντούρης 12, Μπαμπούσης 12, Λαδιάς 12, Καρατσαρέας 4

KingLooney Tunes (Βαχαβιώλος): Παυλής, Παπούλιας, Βαχαβιώλος, Πουλοκέφαλος 20 (3), Κασάπας 21 (3), Τζαβιδόπουλος 6 (2)

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των KingLooney Tunes, αλλά και το γεγονός πως ο Μπαλονιακός κατάφερε σε μια μέτρια βραδιά να πάρει αυτό το προβάδισμα!