25/12/2019
Teddyboyz 10 18 17 15 - 60 -
Basket Case 8 14 9 9 - 40 -

Καλύτερα ποσοστά = νικητήριο αποτέλεσμα για τους Teddyboyz.

Την Κυριακή 22/12/2019 στο κλειστό των εκπαιδευτηρίων Πλάτωνα, είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε, στα πλαίσια της Winter Development League 2, την έβδομη αγωνιστική του πρώτου ομίλου, ανάμεσα στους Teddyboyz και τους Basket Case. Το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον καθώς οι Teddyboyz ήθελαν να βελτιώσουν το 3-3 σερί τους, ενώ οι Basket Case ήθελαν να τους φτάσουν σε αριθμό νικών έχοντας οι ίδιοι σερί 2-4.

Κατά την πρώτη περίοδο μπορούσε κανείς να συμπεράνει πως οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες, καθώς η περίοδος έληξε 10-8 υπερ των Teddyboyz. Οι δύο ομάδες στάθηκαν το ίδιο δυναμικές και με πολλές εκατέρωθεν τελικές προσπάθειες και στην πρώτη, αλλά και σε κάθε περίοδο. Καθοριστικό ωστόσο στην εξέλιξη του αγώνα θα σταθεί το κακό ποσοστό των Basket Case από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, μα κυρίως έξω από τη γραμμή των 6,75. Αγωνιστικά για τους Teddyboyz, κατά την πρώτη περίοδο, ξεχώρισε ο Μουστάκας με 5 πόντους, εκ των οποίων ένα τρίποντο, ενώ από τους Basket Case το κουπί το τράβηξε ο Δεσύπρης Πέτρος με 6 πόντους από τους συνολικά 8.

Κατά την δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και 0’ κ 52’’ πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου, είναι η τελευταία φορά που θα τις δούμε ισόπαλες, με τον Χέλμη από τους Basket Case, να πετυχαίνει το πρώτο και τελευταίο τρίποντο της ομάδας του σε ολόκληρο το ματς. Από εκεί και μετά η ομάδα του θα αστοχήσει συνολικά 20 φορές έξω από τα 6,75. Το ημίχρονο έληξε 28-22 υπερ των Teddyboyz με τον Ροντογιάννη Βασίλειο να ξεχωρίζει με 7 πόντους και τους Βγενόπουλο και Ιβόπουλο να πετυχαίνουν και οι δύο 5 πόντους με ένα τρίποντο έκαστος. 5 πόντους εκ των οποίων ένα τρίποντο είχε και ο Χέλμης, ενώ συνείσφερε και ο Δεσύπρης Πέτρος με 4 πόντους.

Από την τρίτη περίοδο και έως το τέλος του αγώνα, κατά διαστήματα και οι δύο ομάδες είχαν πολλά άστοχα σουτ, ενώ σίγουρα δεν ήταν κακές επιλογές, αλλά οι Basket Case ήταν πολύ κακοί και από τη γραμμή των ελευθέρων βολών σε σχέση με τον αντίπαλο. (62,5% έναντι 38,9%). Στην τρίτη περίοδο, από τους 17 πόντους τους, οι Teddyboyz θα πετύχουν 9 με 3 τρίποντα από τους Ιβόπουλο, Μπαλαδήμα και Βγενόπουλο, ο οποίος θα βάλει συνολικά 5. Από τους αντίπαλους ξεχώρισε ο Δεσύπρης Πέτρος με 4.

Στην τέταρτη περίοδο οι Basket Case θα πετύχουν μόλις 9 πόντους, όσους και στην τρίτη περίοδο, ενώ οι δύο ομάδες ήταν χωρίς σκορ από το 08’ κ 05’’ έως το 03’ κ 45’’ πριν τη λήξη του αγώνα, χωρίς παραδόξως το παιχνίδι να στερείται θεάματος. Το δε επιμέρους σκορ θα έληγε 9-9 αν δεν έβαζαν 2 τρίποντα στη λήξη του αγώνα για τους Teddyboyz οι Ιβόπουλος και Ροντογιάννης Βασίλειος, ενώ ο Ντάουντυ είχε 4. Από τους Basket Case, ξεχώρισε ο Καλκάνης με 3 πόντους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/16 βολές, 13/51 δίποντα και 8/29 τρίποντα. Πήραν 52 rebounds (20 επιθετικά), έδωσαν 12 assists, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 block. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 7/18 βολές, 15/43 δίποντα και 1/21 τρίποντα. Πήραν 40 rebounds (12 επιθετικά), έδωσαν 6 assists, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 block.

MVP του αγώνα ήταν ο Ροντογιάννης Γεώργιος (Teddyboyz) που πέτυχε 6 πόντους έχοντας 4/6 βολές, 1/6 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Σάρωσε τα rebounds έχοντας 19 (6 επιθετικά), μοίρασε 3 assists, έκλεψε 2 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε 1 block, με τελικό efficiency 21 (Λάθη:2).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Καλκάνης (Basket Case) που πέτυχε 5 πόντους έχοντας 1/1 βολές, 2/3 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ (3 επιθετικά) και μοίρασε 1 assist, με τελικό efficiency 10 (Λάθη:1).

Teddyboyz (Μπαλαδήμας): Βγενόπουλος 10(2), Παπαγεωργίου, Ροντογιάννης Γεώρ. 6, Ροντογιάννης Βασ. 14(1), Ιβόπουλος 13(3), Δέδογλου 2, Ντάουντυ 6, Μπαλαδήμας 3(1), Μουστάκας 6(1).

Basket Case (Χέλμης): Ταγκούλης 7, Κολιάκος 3, Δεσύπρης Γεώρ. 2, Δεσύπρης Π. 16, Καλκάνης 5, Χέλμης 6(1), Miano 1.

Τι μας άρεσε: Παρά το ότι οι ομάδες κατά διαστήματα, ειδικά προς τη λήξη, ήταν πολύ άστοχες, είδαμε ένα γρήγορο ματς με σωστές επιλογές εκατέρωθεν.

Τι δεν μας άρεσε:  Το ποσοστό τριών πόντων των Basket Case (4,8%).