22/02/2022
Varnava Hawks 13 15 14 3 - 45 -
Lasson BC 12 13 12 11 - 52 -

Καλύτερη η Lasson!

Έμειναν από… βενζίνη οι Varnava Hawks στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη Lasson να το εκμεταλλεύεται και να φεύγει από το ΣΕΦ με το ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό σκορ 45-52.

Ο Αθανάσουλας ήταν γεμάτος ενέργεια και διάθεση, παρασύροντας τη Lasson στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Κακογιαννάκη από την αντίπερα όχθη να καταθέτει στο παρκέ το επιθετικό του… ρεπερτόριο, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 13-12 για Varnava Hawks.

Ο εξαιρετικός σε αυτό το δεκάλεπτο Μιστριώτης βρήκε στόχο από τα 6.75 στο ξεκίνημά του, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται την αστοχία της Lasson και να παραμένουν σε θέση οδηγού, με τον Φώτη τον Καραμπά να ανεβάζει στη συνέχεια ρυθμούς και να κλείνει το δεκάλεπτο με το 28-25 υπέρ της ομάδος του.

Δύο καλάθια από Κρητικό και Νικιταίδη έφεραν το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία, με την έλλειψη βάθους πάγκου από την πλευρά των γηπεδούχων σιγά σιγά να κάνει την εμφάνισή της και τον Μανίκα να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του αλλά για… λίγο, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 42-37 υπέρ των Varnava Hawks, έπειτα από απανωτά όμορφα καλάθια προς το τέλος της περιόδου.

Το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού πραγματικά, με τις δύο παρέες να θέλουν τη νίκη και να προσπαθούν πολύ για να τα καταφέρουν, με κάθε μάχη κοντά στο καλάθι να είναι… ομηρική και τη Lasson να είναι πιο ψύχραιμη και εύστοχη, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα… σπίτι, με τελικό σκορ, 45-48.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Ντίσιος με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κοψίματα και 2 λάθη. Από Varnava Hawks ξεχώρισε ο Πελοπίδας Κακογιαννάκης με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 16/47 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 1/6 βολές, 34 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 κλεψίματα και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/50 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 1/5 βολές, 52 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη.

Varnava Hawks (Κακογιαννάκης) : Μπαρούνης 5, Ψωμαδάκης 4, Κακογιαννάκης 15, Δρανδάκης 13, Μιστριώτης 8 (13 ριμπ.).

Lasson BC (Καραμπάς) : Τσουπαρόπουλος, Αθανάσουλας 6, Κρητικός 5, Καραμπάς Φ. 6 (15 ριμπ.), Μανίκας 11, Νικιταίδης 4, Κοντονάτσιος 4, Καραμπάς Α., Ντίσιος 12 (11 ριμπ.).

Τί μας άρεσε : Το πολύ όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!