10/02/2020
Hustlers 20 10 10 17 - 57 -
Bad Boys 18 13 5 15 - 51 -

Καλύτεροι για δεύτερη φορά, οι Hustlers.

Στον πρώτο γύρο του τρίτου ομίλου της Winter Development League 2, οι Bad Boys ως γηπεδούχοι ήρθαν αντιμέτωποι για πρώτη φορά, με τους Hustlers, με τους τελευταίους να επικρατούν τότε, με σκορ 25-38. Οι δύο ομάδες θα έρθουν αντιμέτωπες, για δεύτερη φορά στην ιστορία τους ως σύλλογοι, το Σάββατο 8-2-2020, στα πλαίσια μίας άτυπης revanche, στα πλαίσια της δωδέκατης αγωνιστικής.

Η πρώτη περίοδος ήταν πολύ παραγωγική επιθετικά και για τις δύο ομάδες, με τους Hustlers να καταφέρνουν να προηγηθούν 20-12, αλλά οι Bad Boys με 2 τρίποντα πριν τη λήξη, διαμόρφωσαν το 20-18 για το πρώτο μέρος. Από τους Hustlers, θα ξεχωρίσει ο Γρίβας με 9 πόντους, ενώ τρίποντο θα πετύχουν οι Καρακατσάνης και Αλτιπαρμάκης, με τον δεύτερο να έχει συνολικά 6 πόντους στο δεκάλεπτο. Από τους Bad Boys, 6 πόντους πέτυχε και ο Μαρίνος με 1 τρίποντα και τον ακολούθησαν με 5 οι Σαπέρας και Ευστράτογλου Ιωάννης (1 τρίποντο).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο θα πέσουν επιθετικά και οι δύο ομάδες, αλλά θα εξακολουθήσουμε να βλέπουμε ωραίο μπάσκετ, με λίγο καλύτερους τους Bad Boys, καθώς επιβλήθηκαν στη δεύτερη περίοδο με επιμέρους σκορ 10-13 και το ημίχρονο να λήγει υπερ τους, 30-31. Για τους Hustlers, θα ηγηθεί στο σκοράρισμα ο Μακρής, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 10 πόντους τους, στο δεύτερο δεκάλεπτο. Για τους Bad Boys, Μαρίνος και Σαντοριναίος θα πετύχουν από 1 τρίποντο έκαστος, με τον Σαντοριναίο, να έχει 6 πόντους σε αυτήν την περίοδο, ενώ άλλους 4 έβαλε ο Σαπέρας.

Η τρίτη περίοδος θα βρει άστοχες τις δύο ομάδες, αλλά οι Hustlers θα πετύχουν ένα σερί 4-0 και θα αναγκάσουν τους Bad Boys σε time out, 04’ και 39’’, πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Μετά το time out, οι Bad Boys θα απαντήσουν με ένα σερί 5-0, και θα αναγκάσουν τους Hustlers σε νέο time out (03’ και 03’’ για τη λήξη), αλλά αυτοί θα είναι οι μόνοι πόντοι θα πετύχουν στο δεκάλεπτο αυτό. Από το time out τους , έως μέχρι το τέλος, σκόραραν μόνο οι Hustlers. Από τους 10 πόντους των Hustlers, ο Αλτιπαρμάκης πέτυχε τους 7 με ένα τρίποντο και άλλο ένα τρίποντο ο Γρίβας. Ο Μαρίνος θα παραμείνει σταθερός στην απόδοσή του, με άλλο 1 τρίποντο για τους Bad Boys που περιορίστηκαν στους 5 πόντους σε αυτήν την περίοδο.

Έχοντας τη διαφορά στο +4, οι Hustlers, μπήκαν δυναμικά, στο τέταρτο μέρος και πέτυχαν γρήγορα γρήγορα, 2 τρίποντα, φτάνοντας τη διαφορά στο +10 και αναγκάζοντας τους Bad Boys σε άμεσο time out 09’ και 14’’ πριν τη λήξη. Αν και μετά το time out, οι Bad Boys ,πέτυχαν 15 πόντους δε θα μπορέσουν μέχρι τη λήξη του αγώνα να περιορίσουν αμυντικά τους Hustlers, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να αναγράφει τελικό σκορ, 57-51. Ο Μακρής έκανε το καλύτερό του δεκάλεπτο με 9 πόντους (2 τρίποντα) και ο Αλτιπαρμάκης πέτυχε άλλο ένα τρίποντο για τους Hustlers. Οι Bad Boys προσπάθησαν με τους Σαπέρα, Ευστράτογλου Βασίλειο (1 τρίποντο) και Μαρίνο (1 τρίποντο) να έχουν από 4 πόντους και τον Σαντοριναίο να πετυχαίνει άλλο 1 τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/19 βολές, 11/37 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Πήραν 47 rebounds (17 επιθετικά), έδωσαν 13 assists, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 20 λάθη και δεν είχαν κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 8/23 βολές, 8/29 δίποντα και 9/22 τρίποντα. Πήραν 24 rebounds (6 επιθετικά), έδωσαν 12 assists, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 block.

MVP του αγώνα ήταν ο Αλτιπαρμάκης (Hustlers) που πέτυχε 17 πόντους έχοντας 2/4 βολές, 3/3 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 14 ριμπάουντ (3 επιθετικά), με τελικό efficiency 18 (Λάθη:0).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Μαρίνος (Bad Boys) που πέτυχε 16 πόντους έχοντας 1/2 βολές και 5/10 τρίποντα, ενώ μοίρασε 1 assist, με τελικό efficiency 10 (Λάθη:1).

Hustlers (Καρακατσάνης): Αλτιπαρμάκης 17(3), Αναγνωστόπουλος, Αντωνάδος, Γρίβας 15(1), Ζουπάς, Καρακατσάνης 6(1), Κόπελος 4, Μακρής 15(2), Μητρόπουλος.

Bad Boys (Ευστράτογλου Ιωάννης): Δούρβαρης, Ευστράτογλου Βασίλης 4(1), Ευστράτογλου Ιωάννης 7(1), Μαρίνος 16(5), Σαντοριναίος 9(2), Σαπέρας 13, Σκόνδρας 2.

Τι μας άρεσε: Οι μεταγραφές των Hustlers βοήθησαν σημαντικά στην επικράτηση. Η άνεση με την οποία πετυχαίνει τρίποντα ο Μαρίνος για τους Bad Boys.

Τι δεν μας άρεσε: Κάποια παράπονα των Hustlers στο τέλος, και το πολύ κακό, επιθετικά, τρίτο δεκάλεπτο των Bad Boys.