24/09/2023
Αναλώσιμοι 17 14 8 22 - 61 -
Hurricanes 22 10 11 9 - 52 -

Καλύτεροι στο φινάλε οι Αναλώσιμοι!

Την πρώτη τους νίκη στο Basketaki Cup πραγματοποίησαν οι Αναλώσιμοι, αφού επικράτησαν δύσκολα των Hurricanes στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου.

Εξαιρετικό από άποψη ποιότητας και παραγωγικότητας ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα εύστοχες και τους Hurricanes να προηγούνται με 17-22. Ο Περσίτσας ήταν εξαιρετικός τόσο στα εκτελεστικά όσο και στα οργανωτικά του καθήκοντα ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Καραθάνου. Από την περιφέρεια κυρίως σκόραραν οι Αναλώσιμοι, με τους Μεϊντάνη, Χρηστακάκο και Φωτίου να σημειώνουν από ένα τρίποντο.

Ίδια παρέμεινε η εικόνα του παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν επικίνδυνα και με πρωταγωνιστές τους Μανώλη και Χρηστακάκο να μειώνουν στον πόντο (31-32). Η κυριαρχία των Γκυρτή - Καραθάνου στο ζωγραφιστό ήταν ο λόγος που οι Hurricanes κράτησαν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους.

Το παιχνίδι στην επανάληψη πήρε μια άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να "σφίγγουν" την άμυνά τους και να παίρνουν ενέργεια από αυτήν. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας περισσότερη συγκέντρωση και σε καλή κατάσταση τον Ιωαννίδη έκαναν το σκορ 39-43 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Νικολόπουλου από την άλλη μεριά, σημείωσε μόλις 8 πόντους και έπρεπε να κάνει το.. κάτι παραπάνω για να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο μεγαλύτερο μέρος της τελευταίας περιόδου το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι, ωστόσο το φινάλε άνηκε ολοκληρωτικά στους Αναλώσιμους. Με τον Μανώλη να βγάζει τα... κάστανα από την φωτιά και τον Μεϊντάνη να "πυροβολεί" από την περιφέρεια οι Αναλώσιμοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 22-9 και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στο Basketaki Cup. Οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από δυνάμεις και ιδέες στην τελική ευθεία του παιχνιδιού και γνώρισαν μοιραία την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μανώλης με double double και 17 πόντους (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 10/29 δίποντα, 11/34 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/35 δίποντα, 2/21 τρίποντα και 6/15 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης, Καστανιάς, Μανώλης 17 (2), Μεϊντάνης 21 (6), Νικολόπουλος, Ντούγιας 3, Τόγιας, Φωτίου 3 (1), Χρηστακάκος 13 (2), Χρονόπουλος 4

Hurricanes (Γκυρτής): Βλάχος 3 (1), Γκυρτής 6, Ιωαννίδης 16 (1), Καραθάνος 15, Λατίφης, Μακρής, Περσίτσας 4, Ρούπας 7, Σακελλαρίου

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ και οι συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ.