24/09/2022
Black Panthers 12 11 9 13 - 45 -
Boom Shakalaka 8 20 15 17 - 60 -

Καλώς ήρθες ξανά Boom Shakalaka!

Το απόγευμα του Σαββάτου 24 Σεπτεμβρίου στον Κολωνό, η Boom Shakalaka επέστρεψε με καλή εμφάνιση και νίκη στην διοργάνωση, απέναντι τους Black Panthers με 45 – 60.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους Πάνθηρες να έχουν μικρό προβάδισμα 12 – 8 με Κ.Καββαδία και Τ.Καββαδία να έχουν από 5 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Σαραντόπουλος με 4 πόντους κι ένα τρίποντο πέτυχε ο Μπούρμπουλας.

Άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 23 – 28. Κοττέας και Μπουρνουσούζης ήταν μπροστάρηδες με 6 πόντους, ενώ τους Πάνθηρες κρατούσαν κοντά ο Κ. Καββαδίας με 5, με Κουλούρη, Τ. Καββαδία και Παπάδη να έχουν από ένα καλάθι.

Οι Black Panthers πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και μείωσαν με 5 του Καββαδία και 4 του Παπάδη, αλλά στην συνέχεια η ομάδα του Μουστάκα, με ηγέτη τον Φλόκα με 5, τρίποντο του Μπουρνουσούζη και τέσσερις ακόμα παίχτες να σκοράρουν, έστειλε την διαφορά στους 11(32-43).

Δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πλησιάσουν το σκορ με πρώτα βιολιά τους Παπάδη και Τ.Καββαδία, όμως η ομάδα του Μουστάκα με τον Μπούρμπουλα να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 9 πόντους και τον Κοττέα κυρίαρχο μέσα στη ρακέτα με 6, έφτασε στο τελικό 45-60.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Κοττέας με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τηλέμαχος Καββαδίας με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ .

Οι Panthers είχαν 16 / 56 δίποντα, 3 / 20 τρίποντα, 4 / 11 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

H Boom Shakalaka είχαν 16 / 41 δίποντα, 4 / 21 τρίποντα, 16 / 27 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Black Panthers (Κ.Καββαδίας):Γκιώνης 2, Ζαχαριάδης 2, Κ.Καββαδίας 15, Τ.Καββαδίας 7(7ρ.), Κουλούρης 2, Παπάδης 12(13ρ.),Τήλιος 2(9ρ.), Τσαβδαρίδης 2(11ρ.), Τσαλαφούτας.

Boom Shakalaka (Μουστάκας ):Αγγελάκης , Αλεφαντινός 5,Κοττέας 12(14ρ.), Λάσκος 4, Μπουρνουσούζης 9, Μπούρμπουλας 16(7ρ.), Παπανικολόπουλος , Σαραντόπουλος 8, Φλόκας 6(8 ασίστ.).

Τι μας άρεσε: Το άψογο κλίμα της αναμέτρησης μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.