08/10/2023
Saint Pauli 14 28 20 16 - 78 -
Anonymous BC 13 14 11 7 - 45 -

Καλώς τους Saint Pauli!

Ηχηρό μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση έστειλαν οι Saint Pauli στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, καθώς για την πρώτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Evolution League κέρδισαν εύκολα τους αγνώριστους Anonymous με 78-45 στο κλειστό της Ζωφριάς.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Saint Pauli να προηγούνται με 14-13, χάρη σε 8 πόντους του Λεμονίδη και 4 του Μπέκα. Ο Μπουτσικάκης με δύο τρίποντα και ο Ουζουνίδης με 3 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του απόντα Καραμπά κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με τρία τρίποντα του Παντελή, 8 πόντους του Πιτένη, 4 του Καραμούλα και τρίποντο του Τζοβάρα, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 42-27. Δεν μπόρεσαν οι Anonymous να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τα δύο τρίποντα του Βάνα.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Μπέκα, 6 πόντους του Παντελή και 5 του Λεμονίδη, ξέφυγαν στους 24, 62-38. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε η ομάδα του Αλεφαντινού να βρει ρυθμό, με τον Δρακόπουλο να σκοράρει 4 πόντους και τον Μπουτσικάκη να βάζει ένα τρίποντο. Σκορ τρίτης περιόδου 62-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό της Ζωφριάς και έτσι οι Saint Pauli έφτασαν δια περιπάτου στη νίκη με 78-45, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Λεμονίδη, Τζοβάρα, Μπέκα, Κονταρίδη και Παντελή. Για τους "No Name" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ουζουνίδης και Μπουτσικάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/8 βολές, 20/37 δίποντα και 11/24 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 21 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/14 βολές, 11/38 δίποντα και 5/34 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp των Saint Pauli ο Καραμούλας με 6 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα, ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Anonymous ο Φιλαρτζής με 2 πόντους, έχοντας 0/1 βολή και 1/2 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Saint Pauli (Καραμπάς): Καραμούλας 6, Λεμονίδης 21 (3), Μπέκας 13 (3), Κονταρίδης 7, Παντελής 17 (3), Πιτένης 8 (2), Τζοβάρας 6 (2)

Anonymous (Αλεφαντινός): Φιλαρτζής 2, Βάνας 8 (2), Δρακόπουλος 7, Κατσιώλης 5, Τζουβάρας, Μανωλέας 2, Μπακάλης, Μπουτσικάκης 13 (3), Ουζουνίδης 8

Τι μας άρεσε: Τα τρομερά ποσοστά ευστοχίας των Saint Pauli!