19/11/2019
L' Ovelha Negra 14 15 13 6 - 48 -
Komodo Dragons 9 16 - 17 - 42 -

Καλώς την L” Ovelha Negra!

Το απόγευμα της Κυριακής, 17 Νοεμβρίου, στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας, η L” Ovelha Negra κατάφερε να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας των υπό κρίση και χωρίς νίκη Dpg Warriors με 48 – 42.

H L” Ovelha άνοιξε το σκορ του αγώνα με Γρηγορόπουλο και Χρυσανθόπουλο για να απαντήσουν άμεσα οι φιλοξενούμενοι με Βαζαίο και Παπαγεωργίου (4 – 4). Στην συνέχεια οι ασπρόμαυροι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με 5 πόντους του Μαριόλη και βολές από Παγκάκη και Γενάρη προηγήθηκαν 14 – 9 των Dpg που πέτυχαν ένα τρίποντο με τον Λαζαρίκο και δίποντο με τον Κωσταντίνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις με 6 πόντους του Μαριόλη και βοήθειες από Παγκάκη και Γρηγορόπουλο, ενώ οι πράσινοι με 5 πόντους του Αρτινού και δίποντο του Γιουλούντα μείωναν σε 22 – 15. Η L”Ovelha δεν έχασε την πρωτοπορία μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου με Κοκκινέλη, Μαριόλη και Παγκάκη να δίνουν λύσεις, ενώ οι Dpg με Μαράκη, Γιουλούντα, Αρτινό και Βεργόπουλο να σκοράρουν πλησίασαν σε 29 – 25.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους Dpg Warriors καθώς δεν κατάφεραν να βάλουν ούτε πόντο!!!Η L” Ovelha Negra εκτός από την εξαιρετική της άμυνα , πέτυχε 13 πόντους με πρωταγωνιστή τον Κοκκινέλη(6) και βοήθειες από Παγκάκη, Μαριόλη , και Γενάρη εκτοξεύοντας την διαφορά στους 17(42-25)!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμούς και πέτυχαν μόνο 6 πόντους με Μαριόλη(4) και Γενάρη.Οι Dpg το πάλεψαν πολύ, πέτυχαν 17 πόντους με Κωνσταντίνου, Αρτινό(4), Βαζαίο(5), Βεργόπουλο και Μαράκη αλλά δεν κατάφεραν να γυρίσουν το ματς.Το τελικό 48-42 έδωσε στην L” Ovelha Negra την πρώτη νίκη στον πρώτο όμιλο της Development.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ηλίας Μαριόλης με 19 πόντους, 23 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα ,Ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Βεργόπουλος με 5 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Συνολικά η L” Ovelha Negra είχε 14/47 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 17/31 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Οι Dpg είχαν 11/38 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 5/9 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασιστ , έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

L”Ovelha Negra ( Γρηγορόπουλος): Μαριόλης 19( 23ρ.), Γενάρης 4, Παγκάκης 8, Λυμέρης , Χρυσανθόπουλος 4, Γρηγορόπουλος 3 (7ρ.), Κοκκινέλης 10(7ρ.).

Dpg Warriors (Κωνσταντίνου): Βεργόπουλος 5 (12ρ.), Βεργόπουλος (Gio), Παπαγεωργίου 2, Λαζαρίκος 3, Ρόκιζας , Μαράκης 5 (9ρ.), Βαζαίος 7, Αρτινός 12, Κωνσταντίνου 5, Γιουλούντας 3.

Τι μας άρεσε: Η L” Ovelha Negra το ήθελε πιο πολύ και το έδειξε στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Τι δεν μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο των Dpg Warriors