14/09/2023
Retro Pacers 12 9 22 6 - 49 -
Thunder 22 10 11 16 - 59 -

Καλώς την Thunder!

Ποδαρικό με το δεξί έκανε η Thunder στον έβδομο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς στον πρεμιέρα επικράτησε δύσκολα των μαχητικών Retro Pacers με 49-59 στο κλειστό του Περιστερίου!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Thunder, καθώς με 8 πόντους του Πέππα, 5 του Αγγελόπουλου, 4 του Καρούζου και τρίποντο του Κούρτη, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 12-22. Ο Κουφόπουλος με 6 πόντους και ο Αναγνωστόπουλος με 3 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι άμυνες των δύο ομάδων έσφιξαν, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με νέους 5 πόντους του Καρούζου και τρίποντο του Γαρίλλη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων, 21-32! Τους Retro Pacers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Μπουρμπόν, Βασιλειάδης, Καζαφέρης και Κουφόπουλος.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με προσωπικό show του Κουφόπουλου με 12 πόντους, το συγκρότημα του Χριστοδουλόπουλου επςσρεψς από το -15 και έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 43-43! Πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία αντιμετώπιζε η παρέα του Ζαράνη στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Καρούζο και Γαρίλλη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 43-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Thunder επέβαλε τον δικό της ρυθμό και με δράστες στην επίθεση τους Μαλεβίτη, Γαρίλλη, Καρούζο, Πέππα και Ζαράνη, έφτασε δύσκολα στη νίκη με 49-59. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Retro Pacers στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Κουφόπουλο και Αναγνωστόπουλο να βρίσκουν στόχο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/16 βολές, 15/32 δίποντα και 4/30 τρίποντα. Πήραν 23 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 2 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/14 βολές, 19/43 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Retro Pacers ο Κουφόπουλος με 24 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 7/16 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp της Thunder ο Κλήμος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές και 8/15 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Hu, Αναγνωστόπουλος 5, Βαμβακάρης, Βέλλης 2, Βασιλειάδης 5, Καζαφέρης 3, Κοκκώνης 1, Κεστεκίδης, Κουφόπουλος 24 (3), Μπουρμπόν 3 (1), Σέμπογλου 4

Thunder (Ζαράνης): Αγγελόπουλος 7 (1), Γαρίλλης 5 (1), Ζαράνης 2, Ζωγράφος, Κλήμος 18, Κούρτης 9 (2), Μαλεβίτης 7, Πέππας 8, Χόντος 3

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Retro Pacers στο τρίτο δεκάλεπτο!