17/10/2021
Los Lampriniers 7 17 14 12 - 50 -
The Roots 11 4 7 10 - 32 -

Καλώς τους Los Lampriniers!

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα των Los Lampriniers στον όγδοο όμιλο της D2-League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν τους Roots με 50-32 στο κλειστό του Κολωνού!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Roots, καθώς με 4 πόντους του Παναγιώτη Ανδραβίζου και άλλους τόσους του Θοδωρή Ανδραβίζου, προηγήθηκαν με 2-9, 3:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 4, 7-11, με τους Γρύλλη, Γκαραγκάνη και Μπελιβασάκη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, εκεί όπου με δύο τρίποντες βόμβες του Σκούρτα και μια του Γκόλια, οι Los Lampriniers πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 24-15. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τον Ζαμπέλη να ευστοχεί μέσα από την ρακέτα και τον Λουλουργά από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Los Lampriniers συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντα των Βασιλάκη – Μπελιβασάκη, αλλά και βοήθειες των Ρίζου – Αντωνόπουλου, ξέφυγαν στους 16, 38-22. Δεν μπόρεσαν οι Roots να αντιδράσουν στην τρίτη περίοδο, παρά το τρίποντο του Λουλουργά και τους 3 πόντους του Θοδωρή Ανδραβίζου. Σκορ τρίτης περιόδου 38-22!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα από την Λαμπρινή διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Γκαραγκάνη και Αντωνόπουλο με 4 πόντους έκαστος, έφτασε δίκαια στη νίκη με 50-32. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κερασοβίτης (5π), Σοκολάκης (3π) και Παντελάτος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/16 βολές, 16/39 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/24 βολές, 6/31 δίποντα και 4/29 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Los Lampriniers ο Γρύλλης με 6 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 3/7 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Roots ο Παντελάτος με 2 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα, ενώ πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Los Lampriniers (Γρύλλης): Σκούρτας 6 (2), Γκαραγκάνης 8, Ρίζος 5, Μπελιβανάκης 5 (1), Θωμόπουλος 4, Γρύλλης 6, Κοκκόλης 3, Γκόλιας 3 (1), Βασιλάκης 3 (1), Αντωνόπουλος 7

Roots (Λουλουργάς): Γούλας 2, Δημητρουλάκος, Ζαμπέλης 2, Ανδραβίζος Θ. 7, Ανδραβίζος Π. 4 (1), Λουλουργάς 5 (1), Παντελάτος 2, Αργυράκης, Σοκολάκης 4 (1), Κερασοβίτης 6 (1)

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι δύο ομάδες σε όλο το ματς!